Rady, které vám pomohou přestat kouřit

Pokud se rozhodnete přestat kouřit, čeká vás dlouhá a náročná cesta, během které vás čeká mnoho nepříjemných chvil. Budete potřebovat silné přesvědčení k tomu, abyste se závislosti zbavili. Pokud si nebudete na 100% jisti, že chcete přestat, tak se vám to nepodaří. Naštěstí však existuje mnoho pomocníků, kteří vám mohou tuto cestu ulehčit. V článku si je představíme. 

 

Nikotinové náplasti a žvýkačky

Nikotinové náplasti jsou asi nejznámějším pomocníkem při odvykání. Vhodné jsou pro středně až silně závislé kuřáky. Jejich výhodou je to, že se lepí přímo na tělo a nikotin dodávají průběžně. Dokáží tak výrazně potlačit chuť na cigarety. K dostání jsou volně na internetu nebo v lékárně a prodávají se v krabičkách, které vydrží zpravidla týden.

Nikotinové žvýkačky jsou vhodné pro všechny druhy kuřáků – od těch slabých po silné. Na rozdíl od náplastí se užívají nepravidelně, záleží na uživateli, kdy si ji vezme. Slouží především k zahnání akutní chuti na cigaretu a jsou tedy vhodné i pro nárazové kuřáky. Zároveň mohou sloužit také jako doplněk k nikotinovým náplastem. Seženete je volně ve většině lékáren a je na výběr z několika příchutí.

 

Nikotinový sprej

Nikotinový sprej dokáže jedním nebo dvěma stříknutími zahnat akutní chuť na cigaretu. Navíc se dávkovač spreje vyrábí ve velmi praktické velikosti, můžete ho mít tedy neustále u sebe. Míra užívání je dána intenzitou závislosti, ale obecně se po měsíci užívání dávky snižují. Silnému kuřákovi však sprej nevydrží déle než pár dní, u těch slabších je to poté v řádu týdnů.

 

 

Nikotinové pastilky a mikrotablety

Pastilky a mikrotablety se nechávají volně rozpustit v puse, podobně jako bonbóny. Jenom vydrží trochu déle – klidně i 20 až 30 minut. Prodávají se s různým obsahem nikotinu a cenově vyjdou podobně jako žvýkačky.

 

Nikotinový inhalátor

Nikotinový inhalátor je výjimečný v tom, že dokáže zbavit jak fyzických projevů závislosti (chuť na cigaretu), tak projevů psychických. Mnohým silnějším kuřákům začne chybět také potahování a držení cigarety v ruce. S tím inhalátor pomůže – manipulujete s ním velmi podobně jako s cigaretou. Ze všech způsobů odvykání je tato rozhodně nejdražší, vyjde klidně na 1000 Kč týdně a hodí se tedy jen pro velmi silné kuřáky.

 

Adiquit

Adiquit je česká aplikace, která vám pomůže přestat kouřit. Vyvinuta byla předními odborníky na léčbu závislosti na tabáku a funguje jako osobní terapeut, který je neustále s vámi a provede vás náročnou cestou odvykání. Program trvá 2 měsíce a má dvě fáze – přípravnou a odvykací. Virtuální odborník s vámi bude dennodenně komunikovat pomocí zpráv. Jejich cílem je motivovat vás a překonat s vámi chvíle slabosti, kdy si budete chtít opět zapálit.

Dovednosti

Zveřejněno

17. 9. 2021