Co jíst před a po cvičení

Otázku toho, co jíst před a po cvičení byste neměli brát na lehkou váhu. Jedině spolu s vyváženou stravou je možné dosáhnout výsledků, které od sportování očekáváte. Ať už je to snížení váhy, posílení nebo zlepšení kondice. Dnes si představíme, co je vhodné konzumovat a také to, s jakým časovým rozestupem od cvičení jíst. 

 

Před cvičením

Před začátkem větší aktivity je důležité alespoň tři hodiny nejíst. A cokoliv co budete jíst předtím, musí být vyvážené ve složení. V jídle by mělo být dost proteinů, uhlohydrátů a také tuky. Zvlášť podstatné jsou uhlohydráty, které budou tělu postupně dodávat energii. Vhodné je tak cokoliv celozrnného – pečivo, těstoviny nebo cereálie. Nezapomeňte to doplnit dostatečným množstvím proteinů v podobě ryb nebo masa. Vegetariánskou alternativou jsou luštěniny.

Pokud se 1 až 2 hodiny před cvičením budete cítit hladový, vezměte si malou lehkou svačinu. Měla by být dobře stravitelná, aby nezpůsobila pocit těžkosti a plnosti. Tentokrát zvolte potraviny s minimem tuků, bílkovin a vlákniny – ty se velmi dlouho tráví, proto je těsně před aktivitou vynechte. Ideální je tak kousek čerstvého/ sušeného ovoce, cereální/ energetická tyčinka, zeleninová šťáva nebo rýžový chlebíček s marmeládou či medem.

 

Po cvičení

Nikdy se po fyzické aktivitě neodměňujte nezdravým rychlým občerstvením, sladkostmi nebo slanými pamlsky. Po větším úsilí potřebuje tělo doplnit zásoby svalového glykogenu. Soustřeďte se proto na jídlo s vyšším obsahem bílkovin a uhlohydrátů. Hodí se tedy třeba maso s rýží nebo celozrnné těstoviny se zeleninou a mozarellou. Také rozhodně nikdy nezapomeňte na dostatečné doplnění tekutin.

Dovednosti

Zveřejněno

7. 9. 2021