Zásady správného cvičení v letních teplotách

S příchodem léta se objevují také první horké dny. Ale ani ty by vás neměly odradit od pravidelného cvičení, kterým se udržujete fit. Přesto to může být ve dnech, kdy je 30 stupňů a více, náročné. Mnohdy dokonce nebezpečné. Ale abyste se tréninku nemuseli vzdávat, stačí dodržovat několik zásad. Ty zajistí, že se v kondici udržíte i v letním období.

Hydratace

Bez dostatku vody nemůže tělo vůbec fungovat. A mnoho z cenných tekutin obětuje na chlazení pomocí pocení. V létě se potíte mnohonásobně více než v zimě. Mnohdy aniž byste museli cvičit. A všechno, co vypotíte, musíte tělu vrátit. Proto je klíčové si během léta hlídat pitný režim. Musíte pít rovnoměrně v průběhu celého dne. Dle aktivity a délky pobytu venku není vůbec divné pokud vypijete 3 až 5 litrů denně. 

Oblečení

Horké počasí láká k tomu vzít toho na sebe co nejméně. Ne vždy je to ale dobrá volba. Správně zvolené oblečení dokáže odvádět pot, chránit před spálením a dokonce izolovat horko od těla. Pořiďte si proto na sport oblečení z bavlny nebo lnu na ven a do fitness centra z funkčních materiálů.

Minerály

Opět se vracíme k potu. Ten totiž kromě vody obsahuje i minerály. Na každý litr potu připadá asi gram soli a 0,2 g draslíku. Nebojte se proto v létě jídlo přisolit, popřípadě zařadit do pitného režimu iontové nápoje nebo neslazené minerální vody.

Kdy cvičit a jak moc

Pokud jste zvyklí cvičit v klimatizovaném fitness centru, je celkem jedno, kdy ho navštívíte. Horší to je, když cvičíte venku. Tam už bude možná nutné změnit návyky. Zvlášť, jestli obvykle trénujete přes den nebo večer. V létě je vhodné začít v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě příjemný a chladivý vzduch. To se o zbytku dne obvykle říct nedá.

V létě pozměňte také intenzitu cvičení. Horko je pro tělo samo o sobě vysilující, proto je přirozené, že toho během tréninku zvládne méně. Není rozhodně třeba se kvůli tomu trápit. Každý trénink je lepší než žádný.

Jídlo

Léto je pro mnohé období, kdy se necítí často hladový. Mnohem více se pije a člověk má pocit sytosti. Přesto je nutné pravidelně jíst. Svaly, aby dobře fungovaly, potřebují živiny. Rozhodně se nemusíte přecpávat. Jestliže nemáte chuť na velký oběd, dejte si jen lehký salát doplněný o kousek pečiva a masa. Lepší než nic je i proteinový shake nebo tyčinka. 

Dovednosti

Zveřejněno

5. 6. 2023