Kolik kroků do štíhlé linie

Získat vytouženou postavu nebo váhu je možné mnoha způsoby. Mnohé z nich jsou účinnější než jiné a liší se také náklady nezbytnými k jejich provozování. Na jednu aktivitu – jednoduchou a dostupnou všem – ale lidé často zapomínají. Nebo nevědí o jejích skvělých účincích. Jedná se o obyčejnou chůzi, která přitom není tak obyčejná, jak by se mohlo zdát. V dnešním článku si ji představíme. 

Chůze je zdravým a přirozeným pohybem. Rovnoměrně posiluje celé tělo a navíc ji může vykonávat téměř každý. Nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení ani druh terénu. Jediné, co si pořiďte, jsou kvalitní boty, které se postarají o to, že nedojde k přehnanému zatížení kloubů.

Ale i ona má svá pravidla

Jako každá aktivita i chůze má svá pravidla, pokud chcete, aby byla efektivní a prospívala vám. Důležité je začít pozvolna. Pokud nejste zvyklý na mnohakilometrové túry, nevyplatí se s nimi začínat. Začněte s kratšími procházkami a postupně přidávejte na vzdálenosti i rychlosti. Přirozeným způsobem si tak upevníte kondici.

Nikdy nechoďte na lačno, ale zároveň nevycházejte ani po těžkém jídle. Na cestu si vezměte lahev s vodou. Přijde vám určitě vhod. Také se vhodně oblečte. Rozhodně si sebou neberte kabelku na rameno, vaše tělo se kvůli ní jednostranně zatíží. Držení těla je při chůzi důležité – vždy se snažte chodit vzpřímeně a se zataženým břichem.

Jak je to s počtem kroků

U chůze se nejčastěji řeší počet kroků. Především to, kolik jich má člověk denně ujít. Tak například na 1 km zpravidla potřebujete 1 200 až 1 500 kroků. Záleží vždy na tělesné výšce. Za průměr, který ujde denně běžný člověk, se považuje 2 000 kroků. 

Pokud chcete chůzí navíc ztratit nějaké nadbytečné kilogramy, bude to chtít větší nasazení. Abyste se zbavili kilogramu, musíte spálit kolem 7 000 kilokalorií (muži klidně až 9 000). Zmiňovaných průměrných 2 000 kroků spálí asi 100 kilokalorií. Lehkou matematikou je tedy možné zjistit, že ke spálení 7 000 kcal, byste museli denně ujít 140 000 kroků (což odpovídá vzdálenosti kolem 100 km). To jsou vysoké cíle, které ale v žádném případě není nutné – mnohdy možné – plnit. Pravděpodobně totiž nepotřebujete hubnout kilogram za den. Mnohem účinnější je ujít doporučovaných 10 000 kroků denně (ty se rovnají asi hodině a půl svižné chůze). A pokud budete chodit na takové procházky obden, 140 000 kroků ujdete za měsíc. 

S vhodnou stravou uvidíte, že i „obyčejná“ chůze vám pomůže shodit klidně několik kilogramů. A nemusíte tak investovat čas a peníze do ekonomicky a logisticky náročných sportů.

Dovednosti

Zveřejněno

16. 4. 2024