Na co si dát pozor při výběru tenisové rakety pro začátečníka

Aby se vám s vaší novou tenisovou raketou dobře hrálo, musí perfektně sedět ve vaší ruce. Toho docílíte tak, že vyberete raketu se správnou velikostí hlavy, váhou a délkou. Kromě toho vezměte do úvahy taky věk, váhu a pokročilost hráče. Raketa, která je vhodná pro pokročilého hráče, se nehodí pro začátečníka. Jak tedy vybrat dobrou raketu, když s hraním teprve začínáte?

Někoho může napadnout, že dražší a profesionálnější tenisová raketa je lepší. V tenise to ale neplatí – pro začátečníka je profesionální vybavení nevhodné. Potřebují raketu uzpůsobenou jejich hráčským dovednostem.

Velikost hlavy

Prvním parametr, na který se zaměřte, je plocha hlavy rakety. Udává se ve čtverečních palcích a dělí se do tří skupin: malá (MID, 85-93 palců), střední (MP, 95-102 palců), velká (OS, nad 102 palců). Obecně platí, že čím větší plocha, tím lehčí je míček zasáhnout a také je k tomu potřeba menší síla. Profesionálnější rakety jsou naopak menší. Hráči mají větší kontrolu nad tím, kam míč poletí, ale samozřejmě je těžší míč trefit.

Optimální velikost pro začátečníky je kolem 100 palců.

Délka rakety

Délka se měří od základny rukojeti ke konci hlavy rakety. Menší modely od 48,5 cm do 66 cm se doporučují pro děti. Modely okolo 68 cm se hodí už i pro dospělé.

Tloušťka rámu

Rozhodující parametr pro začátečníky je i tloušťka rámu. Měla by být co nejširší. Síla úderu tak bude větší i při špatné technice nebo špatném švihu. Tlustší rám také více tlumí vibrace při úderu, proto je hra pohodlnější. Naopak tenký rám poskytuje lepší cit pro míč, proto jej volí profesionální hráči.

Váha

Hmotnost rámu je dalším parametrem, který ovlivňuje komfort hry. Větší váha rámu znamená, že hráč musí udělat mnohem delší švih, což se začátečníkům zpravidla nedaří. Optimální váha u začínajících hráčů mužů je okolo 300 g, u žen 280 g.

Tuhost rámu

Existují tři typy tenisových raket: měkké, střední a tuhé. Co to znamená? Čím tužší raketa, tím větší sílu sama vyvine. Což se výborně hodí pro začátečníky. Měkký rám sice umožňuje větší přesnost a kontrolu nad míčem, ale zároveň má menší odrazové pole. Hodí se to tedy jen pro pokročilejší hráče.

Nejlepší raketa pro začátečníky

Co tedy musí splňovat raketa pro začínající hráče. Měla by mít:

  • velkou hlavu
  • nízkou hmotnost
  • délku okolo 68 cm
  • tuhý nebo střední rám
Dovednosti

Zveřejněno

17. 4. 2024