Zapojte střed svého těla a zlepšete tím své zdraví

Jistě jste již někdy slyšeli něco o nutnosti zapojit střed těla. Mluví se o tom především ve spojitosti se správným držením těla a s dalšími zdravotními aspekty. Možná stále váháte, co přesně tato fráze znamená a jak poznáte, že střed zapojujete správně. Právě proto jsme si připravili dnešní článek. Na jeho konci snad budete znát odpovědi na své otázky. 

Jednoduše řečeno střed těla se skládá ze svalů obklopujících váš trup. To znamená břišní svaly, šikmé břišní svaly, bránici, extenzory trupu, pánevní dno a flexory kyčle. Tohle všechno se zapojuje do tak běžných činností jako je dýchání, držení těla a vyprazdňování. V praxi je to tak, že při dýchání hraje bránice významnou roli – umožňuje proudění vzduchu do plic a pak ven. Nebo když sedíte, stahují se svaly trupu, aby vás v této poloze udržely. Kromě toho pomáhá střed těla i s některými dalšími pohyby jako zvedání nebo tahání.

 

Jak střed těla zapojit

Pokud chcete svaly středu těla posílit, je dobré je procvičovat vhodnými cviky, které můžete dělat i z pohodlí domova. Důležité je, provádět je správně, aby nedocházelo k přetěžování krční páteře nebo beder.

 

Prkno

Na podložce se opřete o dlaně a chodidla a zvedněte se do polohy rovnoběžné se zemí. Poté přitáhněte břicho k páteři a snažte se udržet hýždě v jedné linii s tělem. V tento moment byste měli cítit, jak začínají pracovat vaše břišní svaly. Vydržte v této pozice optimálně 20 až 60 sekund a poté povolte. Celý cvik opakujte. Pokud by na vás byla poloha na dlaních a chodidlech zprvu příliš, nebojte se je vyměnit za kolena a lokty.

 

Prkno na boku

Velmi podobný cvik jako předcházející, ale zapojují se do něj trochu jiné svaly. Nejdříve se otočte na bok a loktem se opírejte o zem. Poté zvedněte kyčel do vzduchu, tak abyste se opírali jen o chodidlo. V tento moment se vám aktivují šikmé břišní svaly. Opět v této pozici vydržte 20 až 60 sekund.

 

Přitahování břicha

Při tomto cviku si lehněte na záda a představte si, že chcete pupík přitisknout k zemi. Zde je potřeba se neustále soustředit na správné provádění cviku. Musíte být schopni klidně dýchat, ale zároveň cítit napětí ve svalech kolem břicha a po jeho stranách. Nehýbejte zády a dejte si pozor, abyste se neprohýbali v bedrech. Vydržte to 5 až 10 sekund. Poté povolte a po chvíli opakujte. Tímto cvikem si procvičíte hluboké břišní svalstvo.

 

Most

Opět si lehněte na záda s pokrčenými koleny. Poté zvedněte pánev směrem nahoru a přitom pevně stiskněte hýždě. V této poloze vydržte několik sekund. Poté se vraťte na podložku. Než si odpočinete, tak toto zopakujte desetkrát.

 

Proč si udržovat pevný střed

Během pohybu jako tahání, zvedání nebo tlačení předmětu se svaly ve středu těla stahují. Udržují tím trup stabilní a zároveň podporují páteř. Pokud by tomu tak nebylo, páteř by byla velmi rychle přetížena. Proto je nutné udržovat tyto svaly silné. Kromě tohoto se střed těla stará i o rovnováhu a správné držení těla. Trpíte-li bolestmi zad, nemusí být chyba jenom v nich, ale i v břišních svalech, které mají zádům pomáhat. Zkuste si proto zpevnit střed těla, jestli vám to nepomůže i s problémy se zády.

Dovednosti

Zveřejněno

30. 3. 2021