Vše, co potřebujete vědět o přerušovaném půstu

Před nadcházející letní sezónou se mnoho lidí rozhodne shodit nějaká přebytečná kila. Ne každý však dokáže důsledně dodržovat diety. Pokud mezi ně patříte i vy, vyzkoušejte tzv. přerušovaný půst. Jestliže jste o něm dodnes neslyšeli, v dnešním článku se dozvíte to nejdůležitější. 

Co přerušovaný půst znamená

Přerušovaný půst nebo také přerušované hladovění nezní podle názvu zrovna zdravě. První zdání zde naštěstí klame. Dopřát tělu několik hodin pauzu od jezení je prospěšné. Možná si to ani neuvědomujete, ale určitý druh půstu drží každý – vždy během noci. Při vědomém půstu se ten noční jenom snažíte prodloužit. A proč se to vyplatí?

Snížit množství jídla, které za den sníte, znamená také snížení množství inzulinu v krvi. Pokud totiž naopak jíte moc, v krvi se cukr hromadí, což může v dlouhodobém výhledu vést k nadváze, cukrovce nebo kardiovaskulárním problémům. Při přerušovaném půstu se tělu výrazně uleví – budete se cítit lehčí, povzbudíte regeneraci těla, zrychlíte činnost mozku a pomůžete tělu rychleji spalovat tuk.

Nejedná se přísnou dietu

Ačkoliv se to tak může zdát, přerušovaný půst není striktní, krátkodobá dieta. Je to naopak. Můžete ho považovat více za styl stravování. Praktikovat půst je možné dlouhodobě a pomůže vám i s hubnutím.

Podstatné je pamatovat na to, že v období, kdy normálně jíte, je potřeba jíst vydatně, aby tělo během půstu nestrádalo. Vaše porce by i nadále měli pokrýt denní spotřebu energie. Půst vás tak časem donutí o jídle více uvažovat a sahat po kvalitních potravinách, které vás zasytí na delší dobu. Uvědomte si také to, že půst nemusíte držet každý den, stačí 1 nebo 2 dny v týdnu.

Co při půstu jíst a čemu se vyhnout

Pokud si jídelníček sestavíte správně, nebudete mít během půstu hlad. Základem by měly mít nutričně výživné a zdravé potraviny. Mezi takové patří zdravé tuky (oříšky, avokádo, semínka, rostlinné olej), bílkoviny (libové maso, sýry a další mléčné výrobky, vysokoprocentní šunka), ovoce, zelenina, luštěniny (červená čočka, beluga čočka, fazole, cizrna) a komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, hnědá rýže).

Naopak se před půstem vyhněte jednoduchým sacharidům a trans tukům. Po těch budete mít ještě větší hlad. Nesahejte ani po sladkém jídle a nápojích, bílém pečivu, polotovarech nebo smažených pochutinách.

Nikdy nezapomínejte na důsledný pitný režim. Půst rozhodně neznamená nepít. Omezte se ale na vodu, neslazené čaje či kávu.

Dovednosti

Zveřejněno

15. 5. 2023