Snídaně je základ dne

Odejít ráno z domu s prázdným žaludkem je ten nejhorší možný start dne. Navíc také praktika, ze které si všichni výživový poradci trhají vlasy. Jen tak se neříká, že snídaně je nejdůležitější jídlo. Den se s ní bude začínat mnohem lépe. Ukážeme si několik tipů na zdravou a chutnou snídani.

Po dlouhém nočním půstu je tělo vyhladovělé a dehydratované. Proto ráno nutně potřebuje doplnit živiny. Ty nastartují metabolismus a dodají tělu energii, ze které bude čerpat po celý den. Navíc se dobrou snídaní zaženou dopolední chutě na nezdravou svačinu.

 

Vyvážená snídaně

Aby snídaně doopravdy nastartovala tělo správným způsobem, měla by se skládat z určitých věcí. A to především z bílkovin a vlákniny. Bílkoviny zaženou hlad a vláknina dodá pocit sytosti. Snídaní se také stabilizuje hladina cukru v krvi. Jinak řečeno, potlačí chutě na nezdravé pamlsky v průběhu dopoledne. Pokud si k snídani dopřejete bílkoviny, přispějete také k udržení zdraví svých svalů. Je to právě dopoledne, které poskytuje nejlepší podmínky k regeneraci a tvorbě svalové hmoty.

Jak by reálně měla snídaně vypadat? Optimálně musí obsahovat dostatečné množství bílkovin, tedy 20 až 30 gramů. Sacharidy by měly být ve formě čerstvého ovoce nebo zeleniny. Neuškodí také dát si kus celozrnného pečiva. Přikládáme několik konkrétních jídel. Vyzkoušejte třeba míchaná vajíčka s čerstvým špenátem a balzamikovým octem nebo bílý jogurt s ovocem a skořicí/ se zeleninou a pepřem. Vhodné jsou také celozrnné tousty s avokádem a krůtí šunkou nebo proteinový shake s nízkotučným nebo rostlinným mlékem a ovocem.

Dovednosti

Zveřejněno

1. 2. 2022