Jak si doma pomoct od bolestí zad

Bolest zad občas trápila každého. Ne vždy je možné/ nutné hned chodit za lékařem. Od bolestí si můžete pomoci i doma. Představíme si několik metod, které jen čekají na vyzkoušení, až vás záda opět někdy chytnou. A to dokonce bez použití prášků na bolest.

 

Uvolnění bederních svalů

Hlavní stabilizátor páteře – sval psoas – se nachází v oblasti beder. Na starost toho má opravdu dost. Udržuje neutrální zarovnání páteře, stabilizuje kyčle, břicho a dolní část páteře. Záda v tomto místě vás začnou bolet, pokud je tento sval v napětí. Jak ho tedy uvolnit?

Lehněte si na zem s rukama podél těla. Pod hlavu si dejte polštářek. Uvolněte se a poté začněte pomalu zvedat ze země tělo v oblasti beder. V podstatě se musíte prohnout směrem nahoru. Paty udržte na zemi. V této pozici zůstaňte 5 minut. 

 

Uvolnění páteře

Posaďte se na zem a nohy natáhněte mírně roztažené před sebe. Pod kolena si dejte třeba ručník a na ně polštář. Vaším úkolem je se předklonit a pokusit se dotknout čelem polštáře. Podle potřeby můžete vynechat ručník pod koleny. Snažte se ohnout co nejvíce, abyste pořádně protáhli páteř. V této pozici vydržte alespoň pět minut. Podaří-li se vám to, napětí v zádových svalech se uvolní a obnoví se také správné vyrovnání páteře.

 

Epsomská koupel

Základem této koupele je epsomská sůl. Nejedná se však pouze o „obyčejnou“ sůl, ale konkrétně o síran hořečnatý (což je směs minerálního hořčíku a síranu). Síran pomáhá se vstřebáváním živin do těla a právě díky němu vaše pokožka bude schopná absorbovat látky, které uleví od bolesti zad a kloubů a uleví od svalových křečí. 

Do umyvadla nebo jiné větší nádoby napusťte horkou vodou, vsypte do ní půl šálku epsomské soli a dobře promíchejte. Vložte nohy do vody a nechejte je tam kolem 7 minut. 

 

Sezení na tenisovém míčku

Při sezení na tenisovém míčku uvolníte napětí v hýžďových a bederních svalech a zvýší se vám průtok krve do dolní části zad.

Sedněte si na zem a pod zadek si vložte tenisový míček. Poté začněte otáčet tělem dopředu a dozadu na míčku. A to do té doby, než ucítíte bod, ze kterého pochází vaše bolest. Udržte míček v této poloze a opatrně zvedněte jednu nohu a dotkněte se s ním kolena druhé nohy. Ruce mějte opřené na zemi. Než vystřídáte nohy, vydržte v této poloze alespoň 2 minuty.   

Dovednosti

Zveřejněno

22. 2. 2022