Co musíte vědět, než se rozhodnete koupit spalovač tuků

Když se rozhodnete zhubnout, nejtěžším na celém procesu je vytrvat. Nevzdat se i když výsledky nepřichází hned. Pokud za sebou máte již několik týdnů cvičení a pořád žádná změna, cítit se demotivovaně je přirozené. Možná pro vás máme řešení, jak celý proces zrychlit. Samozřejmě nejde o žádnou zázračnou pilulku, po které zhubnete bez námahy. Spalovače tuku však obsahují látky, které mohou vaši snahu zefektivnit. V dnešním článku si je představíme, ukážeme co dokáží a jaké účinné látky vlastně obsahují. 

Co je spalovač tuku

Spalovače tuku jsou doplňky stravy, které podporují oxidaci tuků během cvičení (nebo jinak podporují metabolismus tuků) a tak pomáhají zvýšit úbytek váhy. Hodně látek je za spalovače označována, ačkoliv nikdy nebyla tato účinnost prokázána. Proto je před každým nákupem důležité prostudovat složení a vybírat jen spalovače s prokázaným účinkem. Volit pak můžete mezi spalovači s jednou účinnou látkou, nebo těmi komplexními (obsahují více látek).

Co dokáže

Hlavním účinkem spalovače je, že nabudí tělo před výkonem. Zároveň pomůže tělu využít tuky jako zdroje paliva. Také zařídí, že během sportu budete produkovat více tepla (zvýší termogenezi). Na více tepla je potřeba více energie a to znamená více spálených kalorií (a více pocení). Snižuje se také chuť k jídlu.

Jaké látky obsahují

Synefrin

Synefrin je sloučenina, kterou najdete také v citrusových plodech. V těle má vliv především na adrenalin, dopamin a noradrenalin. Díky tomu pomáhá také se spalováním tuků. Při jeho konzumaci se také zvýší rychlost metabolismu a lipolýza. Dobře si také rozumí s kofeinem (viz níže) – díky synergickému účinku se při jejich kombinaci zvýší počet kalorií, které při tréninku spálíte.

Kofein

Kofein je nejvyužívanějším stimulantem celosvětově. Některé z jeho účinků pomohou při spalování tuků. Jeho konzumací se v těle uvolňuje dopamin, který zlepšuje náladu. V souvislosti s hubnutím je důležité zmínit jeho termogenní účinek, který zvyšuje v těle produkci tepla. Stoupne krevní tlak, činnost srdce a díky tomu se nabudí celý organismus (lidé se zvýšeným krevním tlakem si na konzumaci kofeinu musí dávat pozor). Ideální dávka kofeinu těsně před fyzickou aktivitou je okolo 200 mg. Pokud jste zvyklí v průběhu dne konzumovat kávu, čaje nebo energetické nápoje, postačí vám dávka 100 mg.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

CLA je látka, která je při hubnutí hojně využívaná – potlačuje totiž chuť k jídlu, zrychluje metabolismus a stimuluje odbourávání tuku. Další její výhodou je, že udržuje normální hladinu cholesterolu v krvi, což má vliv na tělesnou hmotnost. 

Extrakt ze zeleného čaje (EGCG)

EGCG je hlavním katechinem v zeleném čaji. V těle zvyšuje množství noradrenalinu, který podporuje odbourávání tuku. Výhodou je, že v zeleném čaji naleznete také kofein. Obě látky spolu fungují synergicky.

Jak spalovač vybrat

Spalovače vás mají před fyzickým výkonem nabudit. Na trénink tak budeme mít více energie a spálíte více kalorií. Vždy si tedy vyberte spalovač, který obsahuje nějaký stimulant, např. kofein. Optimální je vybrat přípravek obsahující kofein v kombinaci se synefrinem nebo extraktem ze zeleného čaje. Jedná se totiž o velmi účinné spojení. Důležité je nepřekročit doporučenou denní dávku kofeinu, mohlo by se to projevit na kvalitě spánku. Na každém spalovači najdete doporučené dávkování, to také nepřekračujte. 

Dovednosti

Zveřejněno

26. 2. 2022