Dobré a špatné sacharidy a jejich vliv na hubnutí

Sacharidům v jídle se nevyhnete. Ani byste neměli. Je však dobré hlídat si, jaký druh sacharidů a v jaké míře ho přijímáte. Zjednodušeně se totiž dělí na dobré a špatné sacharidy. Ty dobré najde v ovoci či zelenině, špatné naopak v nejrůznějších sladkostech k rychlému zahnání hladu nebo chuti. Nabízí se otázka v čem se vlastně vzájemně liší a k čemu při jejich konzumaci v těle dochází. Vše si představíme v dnešním článku.

Sacharidy se také běžně označují jako cukry a jsou to sloučeniny přírodního původu. Rostliny vytvářejí tuto sloučeninu samy prostřednictvím fotosyntézy. Lidské tělo toto nedokáže a proto lidé často sahají po sacharidech v podobě ovoce, zeleniny či zpracovaných produktů, jako jsou sladkosti. 

Dobré vs. špatné sacharidy

Rozdělení na dobré a špatné je nejčastěji používáno v dietologii, přesněji jsou to však jednoduché a složité sacharidy. Jednoduché cukry nebo také monosacharidy jsou ty špatné. Rychle se vstřebávají a produkty s nimi mají zpravidla vysoký obsah kalorií. Mezi takové sacharidy patří glukóza, galaktóza, fruktóza, ribóza, xylóza, arabinóza. 

Komplexní sacharidy se skládají z alespoň dvou monosacharidů. Označují se také jako dobré cukry. Řadí se mezi ně škrob, laktóza, sacharóza, sladový cukr, celulóza, glykogen apod. Tyto sacharidy jsou mnohem těžší k absorbování. Ze strany těla je tak potřeba mnohem více úsilí k tomu, aby tento cukr přeměnila v energii nebo uložila ve formě tukové tkáně.

Kde se který druh cukru vyskytuje

Špatné cukry se hledají snadno. Nacházejí se všech sycených nápojích, sušenkách, výrobcích z bílé mouky a ve zpracovaných výrobcích. Tyto výrobky mají navíc jen nízkou nutriční hodnotu. Na druhou stranu komplexní sacharidy naleznete v luštěninách, zelenině, celozrnném pečivu a ovoci. 

Sacharidy a hubnutí

Při hubnutí se doporučuje snížit množství přijatých cukrů. Čím míň ho bude, tím více bude tělo nuceno při fyzické aktivitě využívat zásoby z tukových tkání. Samozřejmě nejde ho přestat jíst úplně, ale v takovém případě je lepší sáhnout po komplexních sacharidech. Díky tomu, že se hůře rozkládají, navíc zůstanete déle sytí a nebudete tak často bojovat s nevítanými chutěmi. 

Dovednosti

Zveřejněno

16. 3. 2022