Suplementy pro začátečníky, které stojí za to mít doma

Jako noví pravidelní návštěvníci posilovny, jste možná už narazili na to, že všichni užívají nějaké doplňky – suplementy. Většina lidí je nosí v shakerech, ale téměř nikdo nemá to samé, co někdo jiný. Zorientovat se v celé nabídce (a ujasnit si, jestli je vůbec potřebujete) není vůbec snadné. V dnešním článku si představíme, jaké suplementy jako začátečník potřebujete.

Nejdůležitější je si před výběrem suplementů uvědomit, že se jedná jen o doplňky pevné stravy. Ta musí být pestrá, vyvážená a bohatá na makro i mikronutrienty. Pokud byste jedli málo, nebo špatně, budete při tréninku rychleji unavení, nebude tak efektivně regenerovat a jestliže je vaším cílem nárůst svalové hmoty, tak to se zcela jistě nedostaví. Proto je nutné si nejdříve zajistit, že vaše strava bude vyvážená a promyšlená. Bez toho se do výběrů suplementů ani nepouštějte.

Syrovátkový protein

Základním kamenem suplementace každého začátečníka by měl být jednoznačně protein. Má totiž hned několik výhod. Obsahuje velké množství leucinu, který po tréninku stimuluje proteosyntézu. Tím je tedy přímo zodpovědný za lepší a rychlejší regeneraci a za růst svalové hmoty. Navíc protein zasytí (je z něj tak dobrá svačina) a jeho příprava je snadná. Stačí ho smíchat s trochou vody, protřepat a máte hotovo. Nabízí se také otázka, proč právě syrovátkový protein. Důvod je prostý – má lepší chuť.

Omega 3

Doplňky, které výrazně ovlivňují sportovní výkon a celkovou vitalitu, jsou ty, které obsahují omega 3 mastné kyseliny. Kromě všeobecně známých benefitů, které tyto látky mají – snižují hladinu LDL cholesterolu, působí proti infarktu a zkracují dobu zánětlivých procesů -, zabraňují katabolismu svalové hmoty. Pokud tedy nejíte rybu několikrát týdně, rozhodně je pořízení suplementace s omega 3 nutné.

Kreatin monohydrát

Kreatin má hned několik různých účinků na lidské tělo. Pro sportovce jsou podstatné to, že mají výrazný vliv na nárůst svalové hmoty a na lepší regeneraci. Na trhu najdete mnoho variant kreatinu, nejlepší je kreatin monohydrát. Jeho účinky jsou nejvíce prozkoumané a tedy i zaručené. Pohlídejte si jenom to, aby se jednalo o 100% monohydrát. Pokud si nejste jistí, hledejte na obalu certifikát kvality Creapure.

Multivitamin na doplnění nutrientů

Málokdo může říct, že je jeho jídelníček perfektní a poskytuje mu všechny potřebné nutrienty v požadovaném množství. A v některých období některé látku tělu chybí přirozeně, i když je strava správná. Třeba vitamín D3 je v zimních období téměř vždy deficitní. Podobně se sportovcům vyplatí doplňovat hořčík, zinek a vitamíny B komplexu. Ty totiž pomáhají s trávením většího množství jídla. Rozhodně si tedy nějaký multivitaminový doplněk pořiďte.

Dovednosti

Zveřejněno

21. 3. 2022