Nedostatek živin umí dát tělo najevo. Poznejte včas, že vám chybí

Tělo potřebuje ke správnému fungování mnoho různých druhů živin a vitamínů. A pokud se stane, že mu něco důležitého chybí, okamžitě vám to dá najevo. Ne vždy je snadné poznat, co se nám tělo vlastně snaží říct. V dnešním článku si ukážeme nejběžnější příznaky nedostatku živin. 

 

Bezdůvodná únava

Dobře jste se vyspali, den také nebyl zrovna náročný a celkově lze říct, že všechno bylo v pohodě a vy byste měli mít i na konci dne dost energie a síly. Přesto přijdete domů a padnete únavou okamžitě do postele. Častá únava, které je na první pohled neopodstatněná, je příznakem nedostatku hořčíku a vitamínu D. Tento nedostatek se může projevit také častými migrénami. Hořčík nejlépe doplníte z minerálních vod. Vitamín D pak nejlépe načerpáte na sluníčku, ale pokud ho zrovna není mnoho, sáhněte po doplňcích stravy. Nebo pokud chcete přirozenější cestu, zkuste jíst hodně lososa, tuňáku a mléčných výrobků. 

 

Suché rty nebo pálící dásně

Jestliže máte často suché rty nebo cítíte mírně pálení na dásních, na patře nebo vnitřních stranách tváře má vaše tělo nedostatek vitamínu B. Ten nejlépe doplníte fazolemi, banány, obohacenými cereáliemi nebo špenátem. 

 

Padání vlasů

Ještě než začnete panikařit je důležité si uvědomit, že lidské tělo ztrácí vlasy přirozeně. Denně je to asi 100 pramínků vlasů. Problém nastává až v momentě, kdy si začnete všímat velkých chuchvalců vlasů na polštáři, ve sprše nebo v kartáči. V takovém případě potřebuje organismus železo. Kromě doplňků stravy se nachází také v libovém hovězím mase, špenátu, drůbeži, kešu oříšcích a fazolích. 

 

Koutky v ústech

Problémy s koutky v ústech zpravidla začíná jako pnutí v jednom nebo v obou. To se postupně rozvine v bolestivé praskliny, které mohou i krvácet. Navíc s nimi budete pravděpodobně bojovat dlouhé týdny, protože se velmi špatně hojí. A jestliže nemizí ani při používání balzámů na rty, znamená to, že vaše tělo potřebuje více železa nebo vitamínu B. Jezte proto více libového masa, brokolice, vajíček, chřestu a pijte mléko. 

 

Modřiny

Zásadní pro naše tělo je kolagen. Ten má za úkol držet vše pohromadě, včetně kožních buněk. Jestli se vám najednou začaly dělat mnohem více modřiny, může to být způsobeno právě nedostatkem tohoto proteinu. Musíte tedy zvýšit obsah vitamínu C ve svém těle, protože ten je pro kolagen zásadní. Začněte proto konzumovat mnohem více ovoce a zeleniny. 

 

Každý z těch problémů může mít řadu jiných příčin. Proto pokud se kontinuálně zhoršují je nutné vyhledat lékaře. Příjmem správných živin a dostatečného množství vitamínů nikdy nic nezkazíte, naopak můžete se tak cítit i lépe, ale není to všelék a na některé problémy stačit nemohou.

Dovednosti

Zveřejněno

5. 11. 2021