Co si vybrat: rotoped nebo AirBike?

Cvičení z domova je v posledních měsících čím dál běžnější, ačkoliv to nemusí být vždy zrovna dobrovolně. Ale na dny, kdy jít cvičit do fitness centra nebo ven není možné, se vyplatí mít doma několik cvičebních pomůcek. Člověk tak má jistotu, že nevyjde z formy. V současnosti jsou jedněmi z nejpopulárnějších přístrojů rozhodně rotopedy a AirBike. Oba připomínají jízdní kolo a cvičení na nich je účinné. V dnešním článku si je představíme a také srovnáme.

 

Eliptický trenažer inSPORTline Moriston UB

 

AirBike vs. rotoped

Rotoped si dokáže představit nejspíš každý. Jde o přístroj, na kterém šlapete, podobně jako na kole, a můžete si na displeji regulovat obtížnost. Zpravidla si vybíráte z přednastavených programů, které jsou různě náročné. AirBike je velmi podobný, má však jednu vychytávku. Odpor, proti kterému šlapete, se mění automaticky v závislosti na vyvíjeném tempu. To znamená, že čím rychleji jedete, tím je šlapání obtížnější. To je možné díky zabudovanému ventilátoru se širokými lopatkamipři šlapání vzniká dynamický odpor vzduchu, který se reguluje sám intenzitou vašeho cvičení.

Při srovnávání těchto dvou přístrojů se nesmí vynechat zapojení těla. Obrovskou nevýhodou rotopedu je to, že se při jeho používání procvičuje jen dolní polovina těla. Ruce dáte na řídítka a necháte je tam ležet. Bohužel není způsob, jak je na rotopedu také zapojit do pohybu. To se vám u AirBike nestane. Má speciálně vytvořená madla, se kterými je možné hýbat. Proto při šlapání a posilování spodní části těla, automaticky zapojíte i tu horní.

Díky většímu množství funkcí a možností využití je AirBike přirozeně mnohem dražší než klasický rotoped. Proto se hodí zauvažovat o tom, zda se vám taková cena vyplatí a vy AirBike využijete doopravdy naplno. Pokud však cvičíte spíše občas nebo jenom abyste nevyšli úplně z formy, bude rotoped pravděpodobně stačit. Jízdu na rotopedu můžete vždy doplnit o nějaká cvičení na horní polovinu těla.

 

Eliptický trenažer Zipro Shox

Dovednosti

Zveřejněno

27. 10. 2021