Crossfit v pohodlí domova

Crossfit je velmi podobný oblíbenému kruhovému tréninku. Svým způsobem je jeho dokonalejší a náročnější variantou. Patří mezi funkční, kondiční cvičení, které má posílit celkovou fyzickou zdatnost a využívá k tomu prvky posilování, atletiky, vzpírání a gymnastiky. Velkou výhodou je také to, že k jeho provozování nepotřebujete žádné speciální nástroje a zvládnete ho provozovat i z pohodlí domova. V takovém případě se vyplatí mít doma alespoň základní vybavení v podobě kettlebellu, činek, medicinbalu nebo švihadla. Kromě nich se samozřejmě provádějí také cviky, které využívají vaší vlastní váhy. Dnes si crossfit představíme zblízka. 

 

Pro koho je crossfit vhodný

Na úvod je třeba říct, že crossfit není pro každého. Jedná se totiž o dost náročnou formu cvičení, která hned od začátku vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Také se více hodí pro lidi, kteří mají čas a sílu na pravidelný trénink, který je může stát hodně energie. Před začátkem crossfitu zvažte také jeho široký záběr, který díky různorodým cvikům má a pokud se specializujete na určitý typ tréninku (např. powerlifteři) je možná lepší s ním ani nezačínat. A ačkoliv je možné ho provozovat doma, je to primárně cvičení určené do větších skupin.

 

 

Cvičení z domova

Pokud i tak nechcete nebo nemůžete chodit na skupinové lekce crossfitu, máme pro vás několik tipů na jeho cvičení z domova. Nejběžnější tréninkovou jednotkou crossfitu je AMRAP (což je z anglického „as many rounds as possible“, v překladu „proveďte, co nejvíce kol). Nastavení AMRAPu je pak samozřejmě individuální, ale obvykle se dává 10 minut. Během těch deseti minut musíte provést tolik kol, kolik zvládnete. Kolem je pak např. 10 angličáků a 10 kliků. Pokud s crossfitem začínáte, nejlepší je zprvu vybírat lehčí, kratší kombinace cviků (shyby, kliky, dřepy) a postupně přidávat další.

Existuje mnoho cviků, které je možné v crossfitu provádět. Některé si představíme.

Dřep s výskokem

Dřep s výskokem je třeba provádět z hlubokého, širokého dřepu – chodidla daleko od sebe a se špičkami namířenými pryč od těla. Z této pozice vyskočte a dopadněte zpět do pokrčených kolen – důležité je činit tak kontrolovaně a co nejhlouběji.

Goblet dřep

Tento cvik se provádí s kettlebellem, jednoručkou či kotoučem. Závaží uchopte do obou rukou a přitáhněte ho k hrudi. Nohy umístěte na šířku ramen se špičkami vytočenými ven. Z této polohy jděte do dřepu. Udělejte to tak, jako byste si chtěli sednout na židli nebo stoličku a nepřestávejte dokud nebudete mít zadek v úrovni kolen nebo níž. Důležité je mít pořád celou plochu chodidel na zemi. 

Kromě představených dřepů můžete provádět angličáky (burpees) a kettlebell swings, skákat panáky (jumping jacks), dělat dřepy na jedné noze, s činkami vyšlapovat na lavičku, skákat přes švihadlo nebo běhat na rotopedu. Možností je hodně.

 

Dovednosti

Zveřejněno

23. 10. 2021