Jakou velikost kola vybrat

Jestliže uvažujete o nákupu jízdního kola, tak možná váháte, na co vše si dát při výběru pozor. Zvlášť pokud s ježděním na kole teprve začínáte. Pravdou je, že aby vám nové kolo vyhovovalo, je třeba zohlednit hned několik parametrů. Právě z toho důvodu jsme si pro vás připravili přehledného průvodce, který vám s nákupem pomůže.

Hlavní roli při výběru tvoří typ kola. Ten se odvíjí od toho, na jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat. V tomto ohledu tedy neexistuje univerzální typ, který se hodí všude. Proto je vše nutné dobře promyslet.

Typy jízdních kol

Rekreační ježdění/ jízda ve městě

Pro občasné ježdění vám bude stačit městské kolo. To je určeno na rovinatý a zpevněný terén. Kromě něj můžete zvolit ještě trekingové kolo. Na něm se nachází navíc pár doplňků jako jsou blatníky, nosič, světla a blatníky. Oproti typu do města zvládne i jízdu po nezpevněné polní cestě.

Ježdění v terénu

V takovém případě je pro vás nejlepší horské kolo. Jeho širší pneumatiky s hrubším vzorkem zaručí, že snadno zvládnou nerovnosti a udrží se i na kluzkém terénu. Lze je rozdělit na dva typy – s pevným rámem nebo celoodpružená. Druhé zmiňované mají odpruženou přední vidlici a rám a díky tomu s ním zvládnete i náročnější sjezd.

Dlouhé jízdy na silnici

Pokud plánujete jezdit především po silnici a to dlouhé tratě, pořiďte si silniční kolo. To je vyrobeno a vybaveno tak, aby bylo co nejvíce aerodynamické. Řadicí systém je také zaměřený na rychlost. Navíc je toto kolo nejlehčí ze všech typů.

Pokud sháníte něco, s čím byste se mohli vydat do přírody, na silnici i po městě, zvolte trekingové nebo krosové kolo.

Materiál rámu

Hliník

Výhodou hliníkového rámu je jeho hmotnost. Ze všech materiálů je nejlehčí. Na druhou stranu skoro vůbec nepruží a je dražší než třeba ocel.

Karbon

Karbon se vyrábí tak, že se ve speciální formě na sebe kladou vrstvy karbonové tkaniny a pojidla. To se pak při vysokém tlaku a s vysátým vzduchem spéká. Vzniká tak lehký materiál, který je navíc velmi pevný. Díky svým vlastnostem se stal karbon nejlepším na výrobu rámů jízdních kol.

Ocel

Ocelové rámy jsou pružné a cenově nejvýhodnější. Oproti ostatním jsou však mnohem těžší. K odstranění těchto nevýhod se někdy používají k výrobě nejrůznější slitiny. Ty jsou kvalitnější a samozřejmě taky o něco dražší. Nejčastěji se ocel používá na výrobu BMX kol.

Průměr kol

Při rozhodování o průměru kola vezměte v potaz především váš jízdní styl, terén, kde budete jezdit, techniku jízdy a výšku postavy. Každá velikost má své výhody i nevýhody, neexistuje tedy žádná univerzální správná velikost. Např. trekingová a krosová kola mají pevný průměr 28″. U horských kol můžete vybírat z 26″, 26,5″ a 29″. Podobně je to u městských kol – volba je mezi 26″ a 28″.

Menší kola

Menší kola jsou výrazně lehčí. To znamená, že je jednodušší se na nich rozjet a akcelerovat. S tím souvisí i to, že se s nimi lépe manévruje v husté dopravě, v úzkých uličkách nebo v prudkých zatáčkách.

Větší kola

S většími koly se vám bude lépe jezdit přes kameny a kořeny. Větší plocha, která se dotýká země znamená, že kolo lépe přilne k zemi. Větší kolo znamená i větší rychlost. Na jedno sešlápnutí toho ujede víc.

Dovednosti

Zveřejněno

30. 3. 2024