Jak poznat, že to přeháníte s cvičením

Ve snaze co nejrychleji nabrat svaly, posílit nebo zhubnout mají někteří lidé tendenci cvičení přehánět. Dělají tak v domnění, že větší aktivita přinese viditelnější výsledky mnohem rychleji. To naneštěstí není pravda. Jako v mnoha věcech, i zde platí, že všeho moc škodí. Nic tak nezbrzdí pokrok jako přetrénování. V dnešním článku si ukážeme, jak poznat, že vaše tělo má již dost a je lepší přestat a dopřát si trochu odpočinku. 

Nejde obecně určit, kolik hodin sportu týdně je moc. Je to totiž individuální věc, která závisí na druhu sportu a na tom, jak jste trénování. Někdo může cvičit několik hodin denně, někomu stačí hodina týdně. Je proto důležité být schopný rozpoznávat signály, které mu tělo vysílá. Třeba ty, že už má dost. 

 

Projevy přetrénování

První příznaky přetrénování jsou nenápadné a málokdo si je právě s ním spojí. Člověk bude více unavený, hůře spát, bude častěji nemocný a celkově bude mít horší náladu. A to se samozřejmě projeví také na výkonnosti, která se začne zhoršovat. To většinu lidí povede k ještě tvrdšímu tréninku. Syndrom přetrénování se poté začne ještě více rozvíjet. Ještě více se sníží fyzická a psychická výkonnost, objeví se pocity podráždění, napětí a nechutenství. Zároveň se objeví také nezájem o činnosti, které byly normálně zábavné.

Rychlost rozvinutí syndromu je opět velmi individuální. U někoho budou nepříjemné syndromy přetrvávat měsíce, než dojde k úplnému zhroucení. Naopak u někoho to bude ze dne na den. Důležité je při prevenci přetrénování uvědomit si, zda vám cvičení stále přináší radost. Nebo zda se to změnilo v něco, co děláte proto, že je to zdravé a doporučuje se to. Pokud druhé zmiňované je váš případ, zbystřete.

 

Prevence

Ze cvičení se nikdy nesmí stát povinnost. Nesmí se stát, že při vynechání cvičení se objeví výčitky a sebeobviňování. V momentě, co zjistíte, že jste při tréninku neustále nespokojení s výsledky, zvyšujete zátěž, jste podráždění a cvičení vám už nepřináší radost, je čas zastavit a uvědomit si, co vás vlastně motivuje.

Vždycky tedy pečujte také o svoji psychickou pohodu. Zbytečně nezvyšujte zátěž a intenzitu tréninku, dobře jezte, dovolte si odpočívat a čas od času zkuste jiný druh sportu.

Dovednosti

Zveřejněno

18. 7. 2021