Efektivní metody hydratace těla

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování neustálou hydrataci. Bez tekutin není prostě schopno fungovat. Doporučuje se tělu dodat až 2 litry tekutin denně v závislosti na fyzické aktivitě, hmotnosti nebo okolní teplotě. Ale nemusí to být nutně v podobě vypité vody. Existují i jiné způsoby, jak udržet organismus hydratovaný. V dnešním článku si jich několik představíme.

Pro mnoho lidí je obtížné pít vodu. Je nevýrazná a většina vod chutná podobně, v podstatě nijak. Donutit se ji pít může být náročné. Naštěstí je možné hydratovat své tělo i jinak. Například při jídle. Některé druhy jídla obsahují velké množství tekutin a mohou se tak stát alternativou k pití vody. Představíme si také jiné druhy nápojů, které jsou zdravé a udrží tělo hydratované.

 

Ovoce a zelenina

Ovoce je zdravé, dobře chutná a ještě vás udrží hydratované. Většina je tvořena převážně právě vodou. Ideální je jíst sezónní ovoce. U něj máte jistotu, že je čerstvé a šťavnaté. V létě rozhodně sáhněte po melounech a mangu. Ty jsou tvořeny téměř výhradně vodou, nejvíce ze všech. Na podzim dobře poslouží hroznové víno nebo švestky. V zimě si nenechte ujít možnost dát si mandarinky. Celoročně vás pak mohou hydratovat citrusy – limetky, citrony nebo pomeranče. Ty vám navíc dodají vitamín C.

Zelenina je podobně prospěšná. Obsahuje mnoho vitamínů a také vodu. Jednoznačným vítězem mezi zeleninou je okurka. Ta je tvořena až z 96 % vodou a také vitamínem K. Nevyhýbejte se ani dýním. Kromě hydratace vám dodají také beta-karoten. Mezi další celoroční zdroje rostlinné vody patří třeba mrkev, petržel nebo celer.

 

 

Mléko a mléčné výrobky

Pití mléka je v mnohém prospěšnější než pití vody. Mléko doplní nedostatek tekutin rychleji a navíc poskytuje tělu vápník a bílkoviny. Podobně dobře fungují přírodní mléčné výrobky jako kefír, jogurty nebo podmáslí. Kromě hydratace také podporují prospěšné střevní bakterie, díky kterým se lépe absorbuje voda do těla.

Pokud patříte mezi lidi s intolerancí ke kravskému mléku, vyberte si některou z přírodních alternativ. Výběr je široký a všechny druhy (kokosové, mandlové, ovesné nebo sojové) jsou tělu prospěšné.

 

Bylinky

Bylinné čaje jsou také výborným způsobem hydratace těle a navíc poskytují další výhody. Například máta, heřmánek nebo kopřiva zbaví vaše tělo antioxidantů, zrychlí metabolismus a posílí vaše nehty a vlasy. Výbornou náhradou vody je v létě ledový čaj. Nejlepší je použít zelený nebo červený. Přidejte do něj několik lístků máty a trochu citronu a máte ideální zdravý letní nápoj, který zaručeně zažene žízeň.

Dovednosti

Zveřejněno

29. 5. 2021