Jak vybrat kolo pro dítě

Léto je ideální čas na pořádání rodinných výletů. Čím dál populárnější je vyrazit někam na kole. Užít si přírodu, čerstvý vzduch a poznat nová místa. A možná vaše dítě potřebuje své první kolo, nebo z toho starého vyrostlo. Právě pro takové okamžiky jsme si připravili tento článek. Poradíme vám, podle čeho vybrat dětské kolo a ukážeme vám, jaké jsou rozdíly v jednotlivých kategoriích.

 

Odrážedla a dvanáctky (12″)

Odrážedla jsou kola pro nejmenší. Pohlídejte, aby dítě v sedě na odrážedle mělo paty na zemi. Odrážedla jsou skvělý prostředek, jak děti naučit se nebát jízdy na dvou kolech, nepomůžou jim však s držením rovnováhy. K tomu jsou určené nejmenší kola, tzv. 12″. Mají totiž balanční kolečka. Dítě, které bude na dvanáctce jezdit, by mělo být vysoké alespoň metr.

 

Šestnáctky (16″)

Šestnáctky jsou druhá nejmenší kola a hodí se pro děti od 4 do přibližně 6 let. Podobně jako 12″ mají přídavná kolečka, ale celkově jsou větší. Pokud budete pouštět děti na kole ven, nezapomeňte na jejich ochranu. Samozřejmostí je helma, která je do 15 let povinná ze zákona, ale doporučuje se na kolo umístit zvonek a dětem dát rukavice. Nebudou se tak bát se s nimi chránit, když náhodou spadnou.

 

 

Dvacítka (20″)

Tato kola jsou vhodná pro děti od 6 do 9 let. Ale berte ohled i na výšku dítěte – mělo by mít mezi 110 až 130 cm. Velkou změnou od předchozí kategorie je to, že dvacítky již mají vícestupňovou převodovku. Dítě se s ní musí naučit manipulovat. Zpravidla se nachází na pravé rukojeti, kterou musí otáčet.

 

Kola 24″

24″ jsou velmi podobné kolům pro dospělé. Mají odpruženou přední vidlici, horní trubka rámu je zešikmená a otočná rukojeť pro řazení je nahrazena klasickou dvojpáčkou. Více než kdy jindy záleží při výběru kola na výšce dítěte. Musí mít správnou velikost rámu. To poznáte podle toho, jak má ruce na řídítkách, když ho na kolo posadíte. Když jsou propnuté, je to špatně. Musí být mírně pokrčené v loktech. Kdyby děti měly moc dlouhé kolo, špatně by se jim zatáčelo. Např. při zatáčení doleva by neudrželi pravou ruku na řídítkách. Což by mohlo být i nebezpečné.

 

Kola 26″ a 27,5″

Obě kategorie se liší už jen v tom, pro jaké děti se hodí. 26″ jsou vhodné pro děti ve věku od 9 do 12 let a pokud jsou vysoké 135 až 160 cm. Kola 27“ jsou pro vyšší děti – od 140 do 160 cm.

Dovednosti

Zveřejněno

19. 5. 2021