Co musíte udělat, než odložíte kolo k zimnímu spánku

S příchodem chladného podzimu a zimy končí také čas ježdění na kole. To znamená uklidit ho někam do sklepa či kůlny. Mnoho lidí tak bohužel činí, aniž by kolu před uložením věnovali potřebnou péči. Přitom jenom jeho správné zazimování vám zaručí, že bude na jaře nebo v létě, až ho vyndáte, v pořádku a pojízdné. Připravili jsem si pro vás krátký návod na to, aby vaše kolo i po dlouhém nepoužívání bylo stále ve skvělém stavu. 

 

Postup

Prvním krokem při zazimování kola je jeho důkladné vyčištění. Abyste se dostali i na hůře dostupná místa, vyplatí se sundat obě kola, aby zůstal pouze rám. K důkladnému omytí vám bude stačit nějaký hadřík, kbelík s vodou a saponát (např. jar). Pokud by byla některá místa znečištěna více, zkuste raději odmašťovadlo. Na řetěz použijte obyčejnou naftu, popřípadě využijte tzv. pračku na řetěz. Čištění by mělo být důkladné, nevynechejte ani hůře dostupná místa – za přehazovačkou apod.

Po očištění by měla následovat důkladná prohlídka kola. Nečistoty mohly skrýt nejrůznější praskliny a poškození. Prohlédněte pláště od kol, i ty mohou být poškozeny. V takovém případě pláště vyměňte. Pozornost zaměřte také na kontrolu brzd – především opotřebení brzdových gumiček. Na závšr po hmatu zkontrolujte napětí drátů ve výpletu kol.

Po podobné kontrole by mělo následovat namazání jednotlivých částí. Důkladně promažte především čepy řadících mechanismů, lanka a řetězy. Pedály a náboje jsou místa, kde je potřeba jen snížit napětí, proto by se měla promazat jen vazelínou. Silikonovým olejem se hodí natřít zajíždějící části tlumiče a vnitřní nohy odpružené vidlice. Jakékoliv přebytečné mazivo otřete.

Posledním krokem, po vyčištění a zakonzervování, je kolo dobře uskladnit. Optimální je místnost se stabilní teplotou, pokud takovou nemáte, poslouží dobře sklep nebo kůlna. Kolo je potřeba na zimu zavěsit – pokud bude stát někde opřené, můžou se kola vlivem teploty a váhy deformovat a stát se tak nepojízdné. Před zavěšením si také zkontrolujte, že jsou obě pružiny přehazovaček ve staženém stavu.

Dovednosti

Zveřejněno

8. 10. 2021