Čím nahradit klasickou kávu

Ráno nebo dokonce den bez kávy si dokáže představit jen málokdo. Existují ale tací, kteří kávu ze zdravotních důvodů pít nemohou, popřípadě jim nechutná. Naštěstí je k sehnání hned několik výborných alternativ – ty se kávě vyrovnají jak do chuti, tak účinků. Jestliže tedy sháníte nějaký zajímavý druh ranního nápoje, máme pro vás několik tipů.

Karobový prášek

Ačkoliv je karobový prášek (nebo také Svatojánský chleba) známý hlavně jako náhrada kakaa, může být dobrou náhradou také kávy. Je to zdravou a chutnou pochutinou, která tělo po ránu probere. Optimální je smíchat dvě lžičky prášku v šálku s horkým mlékem (živočišným či rostlinným).

Káva z čekanky

Podobně jako kávu, lze kořen čekanky pražit, mlít a vařit. Díky tomu z něj vzniká nápoj kávě podobný, ve kterém ale není žádný kofein. Naopak je bohatým zdrojem inulinu. Rozpustné vlákniny, která pomáhá s trávením a ve střevech podněcuje růst přátelských bakterií. Citlivější lidé by si ale měli dát na inulin pozor – může způsobit nadýmání nebo trávicí obtíže. Kromě zmiňovaného, stimuluje čekanka žlučník k vyšší produkci žluči. To je přínosné pro lepší trávení tuků. V případě že kojíte, nebo jste těhotná, je lepší se kávě z čekanky raději vyhněte.

Chai

Nápoj chai pochází z Indie a připravuje se z černého čaje, mléka a různých druhů koření (skořice, kardamom, zázvor). Kávě se podobá jak svojí krémovou konzistencí, tak obsahem theinu (což je jako kofein v kávě). Mléko v něm vás navíc po ránu zasytí.

Matcha

Matcha je práškový zelený čaj. Jeho zemitá chuť vás možná napoprvé nenadchne, ale další pokus to změní. Důležité je také to, že je bohatá na antioxidanty, vlákninu, vitamín C, chlorofyl, chroma, selen a zinek. Nejlepší je si ji ráno připravit s mlékem a lžičkou medu. Nejenže tak skvěle nastartujete den, ale také prospějete svému zdraví.

Houbová káva

Houbová káva zní přinejmenším zvláštně, ale nenechte se odradit. Káva z houby Reishi neboli Ganodermy je výborná. Chuťově se pravé kávě velmi podobá a také obsahuje kofein. Ten ale díky houbové složce nepřekyseluje organismus. Při její konzumaci se tedy nemusíte bát vedlejších účinků kofeinu – pálení žáhy nebo zažívacích potíží. Seženete ji ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

Dovednosti

Zveřejněno

28. 4. 2024