Nápoje, které efektivně doplní chybějící živiny

Během sportu se tělo nezbavuje jenom tuků, ale s potem z těla odchází také mnoho minerálních látek. Ty je potřeba znovu doplnit. A neděje se tak pouze při sportu, ale také ve velkých vedrech, při saunování nebo při velké ztrátě tekutin kvůli nemoci. Minerály nejrychleji doplníte pomocí izotonických nápojů. Ty buď zakoupíte v obchodech, nebo si je připravíte doma. V článku si ukážeme, jak na to.

Kokosová voda

K doplnění minerálů je výborná samostatná kokosová voda. Obsahuje velké množství elektrolytů, zejména draslíku. Navíc je také izotonická, což znamená, že obsahuje podobnou koncentraci soli a cukru jako lidské tělo. Dejte si pozor, abyste si ji nespletli s kokosovým mlékem. Na rozdíl od mléka se jedná o čirou tekutinu.

Nápoj s himalájskou solí

Budete potřebovat 500 ml vody, 2 lžičky medu, šťávu z půl citronu a osminu/ čtvrtinu lžičky himalájské soli. Vše důkladně smíchejte a můžete pít.

Nápoj z jahod

Připravte si 500 ml vody nebo kokosové vody, půl hrnku čerstvých či mražených jahod, čtvrt hrnku citronové šťávy, 2 lžíce medu a osminu lžičky himalájské soli. Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte. Pokud vám vadí jahodová zrníčka, můžete nápoj ještě přecedit.

Nápoj z máty a limetky

Na nápoj si připravte 400 ml perlivé vody, šťávu z jedné limetky, 10 až 12 lístků máty, led a čtvrt lžičky himalájské soli. Nejdříve dejte mátu a sůl do hmoždíře a obojí trochu pomačkejte. Tímto způsobem se z máty uvolní více chuti. Až poté vše smíchejte dohromady.

Citronová nápoj se zázvorem

Budete potřebovat 500 ml vody, asi 5 cm zázvoru, dvě lžíce citronové šťávy, dvě lžíce medu a čtvrt lžičky himalájské soli. Jako první nastrouhejte zázvor a vymačkejte z něj šťávu. Získáte jí asi na jednu lžičku. Poté ji smíchejte se zbytkem surovin.

Dovednosti

Zveřejněno

30. 4. 2024