Jaké vybrat kolo na dlouhé trasy

Na kolo, které plánujete brát na pravidelné dlouhé trasy, musíte klást vyšší požadavky, než když chcete jezdit jen na krátké tratě. Špatně zvolené kolo se může před dojezdem porouchat nebo nepohodlné sedadlo konec cesty znepříjemnit. Všem podobným problémům předejdete výběrem kola vhodného na dlouhé trasy. V článku si ukážeme, jak ho poznat. 

Nejdříve je dobré si ujasnit, co vlastně znamená dlouhá trať. Jedná se alespoň o 50 km ujetých za den. Někteří lidé to zvládnou za 90 až 120 minut podle typu terénu. Špatně zvolené kolo může při zdolávání tolika kilometrů vést k nadměrné svalové námaze a následnému bolestivému zranění.

Rám a kola

Kolo na dlouhé vzdálenosti potřebuje především pevný rám. Vhodné jsou především ty hliníkové nebo nerezové. Rám tak bude pevný a hmotnost bude navíc nízká a vy tak lehčeji dosáhnete vysokých rychlostí. Pokud budete jezdit opravdu hodně, zauvažujte o investici do kola s karbonovým rámem. Takové modely jsou ale jedny z nejdražších.

Jednotlivá kola by měla mít v průměru kolem 66 cm. Takový rozměr zajistí, že se budete pohybovat rychle, bez zbytečné námahy. Příliš malá kola vás zpomalí, i když budete intenzivně šlapat. Zainvestujte také do kvalitních tlumičů. Pokud si nejste jisti, že budete jezdit pouze po silnici, budou se vám hodit.

Brzdy

Vyrazit na dlouhou trasu bez kvalitních brzd je riskantní. Nejlepší budou tzv. V-brake. Mají jednoduchou konstrukci, takže je v případě poruchy rychle opravíte. I bez nutností návštěvy cykloservisu. Náhradní součástky, jako jsou destičky nebo brzdové destičky, seženete ve všech specializovaných prodejnách.

Řídítka a sedlo

Když strávíte na kole několik hodin, stává se jízdní komfort důležitý. Jízda v neergonomické poloze nebo na nepohodlném sedle se může stát utrpením. Ženy by si měly pořídit širší sedlo, které poskytne oporu páteři i kyčlím. Mužům bude zase více vyhovovat úzké sedlo.

Řídítka vždy přizpůsobte tomu, jakou chcete na kole zaujmout polohu. Jestliže vás trápí bolest zad, zvolte vysoká řídítka. Nebudete se k nim muset naklánět. Pro rychlou jízdu se doporučují nižší řídítka, tak abyste na nich zaujali aerodynamickou polohu.

Nejlepší modely dle recenzí uživatelů

Kross Vento 5.0 2022

Silniční kolo Merida Scultura 200 2019

Silniční kolo Giant Defy Advanced 2 2021

 

Dovednosti

Zveřejněno

28. 4. 2024