Projezte se ke štěstí. Šťastná střeva = šťastná mysl

Není tajemstvím, že všechny orgány v těle jsou těsně spjaty. A je přitom jedno, jak daleko od sebe jsou. Přesně to platí o mozku a střevech. Málokdo by řekl, že se mohou navzájem ovlivnit. Ale je to tak. Proto je důležité se o střeva správně starat. Není přeháněním říct, že zdravá střeva znamenají i veselou mysl.

Vztah mezi mozkem a střevy má své označení – osa střeva mozek (gut-brain axis). Oba orgány se tak ovlivňují navzájem. Pravděpodobně každý aspoň jednou zažil takovou nervozitu, která se projevila střevními problémy. To je důkaz toho, jak je vše propojené.

Za vše mohou mikroorganismy

Nejdůležitější roli ve vztahu mozku a střev hrají mikroorganismy, které v trávicím traktu vytvářejí mikroflóru. Tyto mikroorganismy jsou pro tělo důležité a ve většině případů mu prospívají. To platí ale pouze v případě, že se o ně dobře staráte. Když ne, tak umí pozlobit.

Kromě toho, že střevní mikroorganismy tráví potravu, syntetizují vitamíny a bojují s infekcemi, tak také mají přímý vliv na zdraví mozku. Je to kvůli tomu, že mezi střevy a mozkem cestuje serotonin – hormon štěstí. Ten funguje jako neurotrasmiter, který přenáší nervové vzruchy a působí v nejrůznějších částech těla. Ovlivňuje tak náladu, chuť k jídlu a spánek.

Jak podpořit jejich tvorbu

Pokud vás tedy po delší dobu trápí úzkosti nebo špatná nálada, může to být tím, že tělo neprodukuje dostatek serotoninu. Jeho většina se tvoří ve střevech, proto když podpoříte jejich správné fungování, tak se může zlepšit i vaše psychická pohoda.

Probiotika

Jestliže chcete, aby mikroorganismy ve střevech pomáhaly a ne naopak, je třeba udržovat je v rovnováze. Toho dosáhnete pomocí laktobacilů. Ty se vyskytují v kysaných mléčných výrobcích, v kvašené zelenině a probiotikách. 

Potraviny bohaté na vlákninu

Jídelníček by měl být vyvážený – musí obsahovat bílkoviny, tuky i komplexní sacharidy. Ale čestné místo by mělo patřit vláknině. Najdete ji v luštěninách, v ovoci a zelenině, celozrnných výrobcích a vejcích. 

Vitamín D

Vitamín D je pro lidské tělo velmi důležitý. Zvláště pro správné fungování nervového systému, kde udržuje správnou koncentraci serotoninu. Vitamín D získáte při pobytu na slunci nebo v doplňcích stravy.

Dovednosti

Zveřejněno

19. 4. 2022