Které potraviny vás zasytí na delší čas?

Pokud se snažíte jíst zdravě, nebo celkově omezit příjem jídla, není nic otravnějšího než neopodstatněné chutě nebo hlad. Díky nim je těžké se ovládat i přes nejlepší možnou vůli. Jedním způsobem, jak se nevítaným chutím bránit, je sestavit si jídelníček z velmi sytých potravin. Ty pomohou vašemu boji s hladem dokonce předcházet. 

 

Řecký jogurt

Řecký jogurt na rozdíl od klasického obsahuje více bílkovin (až 10 g/ 100 g místo 4 g/ 100 g). Proto se tedy stává ideální variantou zdravé snídaně nebo svačiny. Navíc existují klasické i light varianty řeckých jogurtů. Doplníte-li si tento jogurt ovocem, ořechy nebo müsli, máte velmi zdravé a především syté jídlo, které nepříjemný hlad udrží dlouho na uzdě.

 

Ovesná kaše

Ovesná kaše je ideální snídaní. Obsahuje totiž velké množství vlákniny (konkrétně rozpustné vlákniny beta glukany). Ta zpomaluje vstřebávání živin a tím také zpomalí procesy v žaludku, který se tak bude pomaleji vyprazdňovat. Pocit sytosti s vámi zůstane mnohem déle. Je lepší si však připravovat vlastní kaši např. z jemných vloček. Máte totiž plnou kontrolu nad tím, co do kaše dáte. V již předpřipravených vločkových směsích se může vyskytovat celkem velké množství cukru.

 

Ryby

Pokud nepatříte mezi vegetariány odpovědí na vaše problémy s hladem můžou být i ryby. Jsou zdrojem nejen kvalitních bílkovin, ale i esenciálních omega 3 mastných kyselin. Tyto kyseliny dokáží velmi účinně navodit pocit sytosti na dlouhou dobu.

 

Zelenina a ovoce

Zelenina je neuvěřitelná věc. Je přeplněná živinami, vitamíny, antioxidanty i minerálními látkami a navíc díky vysokému množství vody a vlákniny se v ní nachází jen minimum kalorií. Zelenina by se tedy měla stát stálou přílohou k vašim jídlům. Velmi účinně vás zasytí a navíc nemusí být nutně čerstvá, podobně dobře poslouží i pečená nebo z grilu.

Stejně prospěšné a syté je i ovoce. Jenom je dobré si uvědomit, že by mělo být konzumováno v co nejvíce původní podobě. Džusy a smoothie obsahují velké množství cukru a minimum vlákniny. Takže rozhodně nezasytí.

 

Luštěniny

Cizrna, čočka, hrách nebo fazole jsou příklady luštěnin s vysokým obsahem vlákniny a různých rostlinných bílkovin. To znamená, že jsou způsobem, jak se zaručeně zasytit na velmi dlouhou dobu.

Dovednosti

Zveřejněno

9. 2. 2021