Kreatin – podle čeho vybrat ten správný

Kreatinu je na trhu velké množství variant. Nabízí ho desítky firem zaměřující se sportovní doplňky stravy. Je tedy jasné, že vyznat se v takové nabídce je minimálně nepřehledné a zvolit správný kreatin může zabrat hodiny. Pro lepší orientaci jsme si připravili krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co je o kreatinu nutné vědět.

 

Co je kreatin?

Kreatin je pojem spojený především se světem fitness, kulturistiky a silových sportů. Slouží k podpoře sportovního výkonu a jedná se o jednoduchou organickou sloučeninu, která se v 95 % nachází ve svalové tkáni. V ní je uložen ve formě fosfokreatinu a ve formě volného kreatinu. Jeho úkolem ve svalových buňkách je uchovávat energii tak, aby ji bylo možné okamžitě použít. Je to tedy výchozí zdroj energie pro buňky – čím více ho v buňkách je, tím více energie můžete použít.

 

Druhy kreatinu

Existuje 6 základních druhů kreatinu. Všechny si je zde stručně přiblížíme.

 

Kreatin monohydrát

Toto je základní a nejznámější forma kreatinu. Je tvořený methyl-guanidinem a kyselinou octovou a ze všech druhů na sebe nejlépe váže vodu. Navíc se nevyužívá je ve sportu, ale i při řadě nervosvalových poraněních za účelem rychlé rehabilitace. Díky jeho všeobecné popularitě a rozšířenosti se na něj zaměřili mnohé studie a z nich vyplývá, že je bezpečné i dlouhodobé užívání.

 

Kreatin kre-alkalyn

Tento kreatin je dobré si po stránce složení představit jako klasický monohydrát, do kterého byla přimíchána jedlá soda. Kre-alkalyn má mnohem vyšší pH než jiné druhy. To je výhodné především tím, že kyselé prostředí žaludku kreatin nepřemění na odpad. Tím se zvyšuje jeho účinnost a schopnost vstřebávání. Navíc díky jeho vysokému pH (nejvyššímu mezi kreatiny) má lepší absorpční schopnost a způsobí vám tedy méně žaludečních problémů.

 

Kreatin ethyl ester

Ethyl ester je nejlépe rozpustný a nejsilnější ze všech druhů kreatinu. Díky své schopnosti vytvářet molekuly tuku, velmi účinně proniká buněčnými membránami. Naneštěstí je zároveň hůře odolný vůči žaludečním kyselinám.

 

Kreatin citrát

Jedná se o kombinaci monohydrátu a kyseliny citronové. Jeho dobrá konverze na fosfokreatin znamená lepší využitelnost kreatinu v našem organismu při sportovním výkonu.

 

Kreatin malát

Kreatin malát obsahuje kombinace 1 molekuly kreatinu a 2 nebo 3 molekul kyseliny jablečné. Tato kombinace z něj dělá kreatin nejlépe přijímaný trávicím systémem. Odpadají vám proto starosti s tím, jestli vás čekají žaludeční problémy.

 

Kreatin ethyl ester malate

Toto je směs dvou kreatinů – kreatinu ethyl ester s kreatin malátem. Zároveň je to nejlepší, co můžete sehnat. Je nejefektivnější, nejlépe vstřebatelný a navíc má i nejlepší chuť.

Dovednosti

Zveřejněno

27. 1. 2021