Jak vybrat silniční kolo

Výběr nového silničního kola si žádá čas a pozornost. Existuje mnoho různých modelů silničních kol, které se každý hodí pro jiný typ jezdce. Pokud si nejste jisti, kde s výběrem začít, připravili jsme si pro vás krátký přehled toho nejdůležitějšího. 

 

 Výběr dle terénu a úrovně ježdění

 

Rekreační silniční kola

Rekreační kola jsou pro každého, kdo bere jízdu na kole jako odpočinek a jako možnost užít si své okolí. Jízda je tedy spíše pomalejší a pohodovější. Nezáleží na rychlosti ani výsledném čase, tudíž nějaký gram váhy kola navíc je jedno. Menší vytížení kola je odráží i v konstrukci kola – je tvořeno zpravidla hliníkovým rámem a komponenty stavěné na menší frekvenci zatížení. Také umožňuje vzpřímenější posed, který je pohodlnější. 

 

Sportovní silniční kola

Tato kola jsou už výkonnější a je možné na nich závodit. Přitom však stále ještě patří mezi kola, která poskytují celkem vysokou úroveň pohodlí. Jejich posed je vzpřímenější než u klasických závodních kol, ale zároveň dostatečně položený, aby šlapání bylo účinnější. Tvořeno je hliníkovými nebo karbonovými rámy a často v nich mají elastomerové vložky, které tlumí vibrace. Je možné ho vytáhnout i do nerovného terénu – silnice se špatným asfaltem, kočičí hlavy apod.

 

Závodní silniční kola na hladký asfalt

Závodní silniční kola jsou profesionální stroje určené k honbě za skvělými výkony. Pohodlí jde absolutně stranou a vše je uzpůsobené právě závodění. Posed je velmi položený, rámy jsou z karbonu a celé kolo je velmi lehké a odolné. Celé je uzpůsobené časté a intenzivní zátěži. Jejich konstrukce je přímo navržena pro hladký asfalt a tam jejich vlastnosti nejvíce vyniknou. Neberte je však mimo silnice, jízda po nezpevněném terénu na tomto kole by byla velmi nepohodlná. 

 

Silniční kola kategorie Adventure

Nová kategorie silniční kol, která umožňuje jízdu nejen na silnici, ale i na jiných nezpevněných cestách. Málokomu se při své cestě chce omezovat jen na jízdu po asfaltu, ale mnohdy chce vyrazit prozkoumávat i jiné trasy. Pro takové lidi je toto kolo ideální – zvládne nejen perfektní silnice, ale i štěrk, kořeny nebo šotolinu. Konstrukce kola připomíná to klasické silniční, ale některé části jsou upraveny tak, aby stroj byl odolnější a pohodlnější. Rámy jsou karbonové či ocelové a mají bytelnější zaplétání kol.

 

Kola na časovku nebo triatlon

Tyto kola jsou tím nejrychlejším, co se na trhu prodává. Vynikají tuhými aerodynamickými rámy a na maximum potlačují pohodlí. Časovková kola navíc podléhají přísným pravidlům mezinárodní cyklistické unie.

Dovednosti

Zveřejněno

8. 3. 2021