Jak se po svátcích dostat zpátky do formy

Po vánočních svátcích se lidé obvykle cítí hůře než zbytek roku. Méně pohybu, nedostatek slunečního svitu a chladné počasí se odrazí na člověku v mnoha podobách. Možná se cítíte věčně unavení, máte problémy s trávením nebo vás trápí několik kilo navíc. Pro všechny, kdo něco podobného zažívají, jsme si připravili dnešní článek. Ukážeme si několik tipů, které vám pomůžou dostat opět do pohody.

 

Dejte tělu vše co potřebuje

Pro správné fungování potřebuje tělo celou řadu živin. Mnoho z nich si však nedokáže vytvořit samo a proto mu je musíme pravidelně dodávat. Jedná se o minerály, vitamíny, esenciální aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny skupiny Omega. Proto se klade takový důraz na správné složení stravy – musí obsahovat čerstvou zeleninu a ovoce, proteiny a zdravé tuky. 

Zamyslete se tedy nad složením vašeho momentálního jídelníčku a ověřte si, že je jeho složení vyvážené. Naneštěstí platí, že jen málokdo poskytuje tělu vše, co potřebuje. Zvlášť v zimě, kdy je výběr ovoce omezený a jídla jsou celkově těžší a méně zdravá. Nic tedy nezkazíte, pokud začnete jíst nějaké doplňky stravy. Optimální je komplex vitamínů, minerálů, mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 přírodního původu. 

 

Hýbejte se

Pohyb je zásadní pro zdraví a vitalitu těla. A nemusí se přitom jednat o žádné přehnaně fyzicky a časově náročné cvičení. Ne všichni jsou od narození sportovci, kteří bez vysilující tréninku nemohou žít. Stačí když pohyb uděláte běžnou součástí vašeho dne. Pokud je to možné. tak místo autem nebo hromadnou dopravou jděte na nákup/ do práce pěšky nebo jeďte na kole. Také se vyhněte výtahům a choďte po schodech. Jednou za čas se také doporučuje vyrazit do města nebo do přírody alespoň na hodinovou procházku. Svižná chůze je velmi doporučovaným způsobem pohybu.

 

Méně cukrů

Cukr ve větším množství je pro tělo špatný. Náhlá záplava energie, kterou poskytuje, se zpravidla hodí jen před sportovním výkonem. Navíc cukry zatěžují metabolismus a trávicí systém, zvláště slinivku. Proto konzumaci velmi sladkých potravin (s výjimkou ovoce) omezte na nutné minimum. Něco sladkého si občas musí dát každý, ale hodí se ho vyškrtnou tam, kde není nezbytný. To platí třeba u nápojů – pokud se vám podaří omezit množství sladkých limonád, které vypijete, tělu velmi ulevíte. Také je dobré si uvědomit, že cukr se dnes schovává v podobě glukózo-fruktózového a glukózového sirupu i v potravinách, kde by to člověk ani v nejmenším nečekal. 

Dovednosti

Zveřejněno

21. 1. 2022