Jak poznat zraněný meniskus

Poranění menisku je jedno z nejběžnějších mezi zraněními kolene. A rozhodně není záležitostí jen starších lidí. Toto zranění si může způsobit každý a to mnoha způsoby. Podívejme se společně na nejčastější příčiny vzniku poranění menisku, na to jak se pozná a jaké jsou způsoby léčby. 

V každém koleni se nacházejí dva menisky. Jeden vnitřní, jeden vnější. Jsou to chrupavky, které svým tvarem připomínají písmeno C a jejich úkolem je tlumit nárazy mezi holenní a stehenní kostí. Zároveň udržují koleno stabilní a usnadňují nám pohyb. Není tedy pochyb, že menisky jsou pro nás velmi důležité.

Nejčastější příčinou poranění menisku je náhlý, rotační pohyb, kdy noha leží na zemi nebo se přehne. Je to velmi běžné zranění během sportu. Samozřejmě existují i příčiny poškození způsobené vysokým věkem.

 

Příznaky

Příznaky poranění menisku jsou velmi různorodá, především proto, že existují různé příčiny. Stejný člověk, který si meniskus zraní dvakrát, nemusí pociťovat stejné příznaky. Připravili jsme si proto přehled těch nejběžnějších. Může jimi být zánět kolene, praskání nebo bolest v oblasti menisku, problémy s pohybem po dlouhém sezení nebo bolest při flexních pohybech. Při jakýchkoliv potížích je ale nutné se vždy poradit se svým lékařem. Jen on stanoví správnou diagnózu a může nasadit účinnou léčbu.

 

Léčba

Po stanovení diagnózy od lékaře vás čeká buď chirurgický zákrok, nebo konzervativní léčba.

Pokud absolvuje operaci kolene, buďte připraveni na to, že po ní následuje rehabilitace. Musí se obnovit svalový tonus, pohyblivost a stabilita kloubu.

Absolvujete-li konzervativní léčbu, čeká vás hodně odpočinku, ledování a užívání protizánětlivých léků. K uzdravení zranění touto cestou bude potřeba především čas. Je také dobré uvědomit si, že jen mírnější zranění menisku se dají léčit tímto způsobem. U vážnějších případů se operaci nevyhnete. To je něco, co posoudí lékař a doporučí nejvhodnější postup.

 

Dovednosti

Zveřejněno

17. 12. 2020