Běhání přes zimu – na co si dát pozor?

Všichni milovníci běhání se shodnou na tom, že chladné počasí a sníh rozhodně nejsou důvody proč s touto aktivitou přestat. Ačkoliv je podstatné uvědomit si, že běh v zimě má jistá specifika. A pokud jste v pravidelném běhání nováčci, nebo je to alespoň vaše první zima, kdy se chystáte vyběhnout, podívejme se společně na několik věcí, které je nutné si uvědomit, než se tak stane. 

Největší nevýhoda běhu v zimě je vysoká možnost nachlazení. Především díky chladnému vzduchu, který vdechujete. Je dobré mít toto vždy na paměti a případně, pokud by klesly teploty pro vás pod únosnou hranici, jednou vynechat. Je to lepší, než skončit na několik dní v posteli.

Běh v zimě zároveň představuje větší riziko zranění. Nejen v podobě uklouznutí na ledě. Pokud člověk běží na nestabilní povrchu jako je sníh, může nevědomky začít více zvedat nohy a přesunout těžiště na kolena. Pokud by tak běhal pravidelně, mohl by těmto kloubům ublížit.

 

Na co nezapomenout

Na rozdíl od letního běhání, věnujte zvýšenou pozornost své bezpečnosti. Máme tu připravených několik pravidel, které běh udělají příjemnějším.

Rozehřejte se

To je něco, na co byste neměli zapomínat před žádným cvičením. Ale v zimě je o to důležitější a mělo by být také rychlejší. Zaměřte se více na dynamické pohyby, jako jsou výskoky, rychlý běh na místě nebo kroužení ramen. Rozcvičení by nemělo přesáhnout 10 minut.

Telefon s sebou

Toto je velmi podstatný bod. Zvlášť pokud běháte v době, kdy není na ulici tolik lidí nebo místy, která jsou prázdnější. Pokud se vám něco stane, a v zimě je toto riziko reálné, budete si moci díky telefonu zavolat pomoc. 

Pečlivě volte trasu

Plánování trasy v zimě byste neměli nikdy podceňovat. Nejlepší je běhat po cestách, které jsou v zimě udržované. Nebo alespoň bez ledu. Na upraveném povrchu máte menší šanci se zranit.

Dýchání

Už bylo zmíněno, že dlouhodobé dýchání chladného zimního vzduchu může vést k nachlazení. Proto je lepší, dokud to jde, vdechovat nosem a vydechovat ústy. 

Protahování nechte až na doma

Většina lidí je zvyklá se protáhnout hned po skončení běhu. Klidně i venku. Ale pokud venku mrzne, mají svaly tendenci rychleji vychladnout. A jejich protažení by mohlo vést ke zranění. Nechejte ho až na doma, kde je tepleji. 

Hodně pijte

Ačkoliv v zimě nemají lidé tendenci mít tolik žízeň, nepodceňujte to. Rozhodně to totiž neznamená, že tělo potřebuje v zimě méně vody. Během běhu právě naopak. Dostatečně se proto napijte před a po skončení tréninku. 

 

Dovednosti

Zveřejněno

7. 11. 2020