Jak správně vybrat snowboard, abyste si jízdu užili naplno

Výběr dobrého snowboardu je důležitý, ať už jste začátečník nebo pokročilý. A nestačí se dívat jen na krásný design, ačkoliv to k tomu jistě svádí. Více se soustřeďte na to, aby prkno vyhovovalo vašemu stylu jízdy a vaší tělesné konstrukci. Jedině se správným snowboardem si užijte jízdu na horách naplno a pomůže vám i ve vašem rozvoji. Rozhodně tento výběr nepodceňujte. Připravili jsme si proto několik bodů, na které se při nákupu zaměřit. 

 

Délka

První věc, na kterou je dobré se zaměřit je délka prkna. Pokud tuto vlastnost zvolíte správně, můžete předcházet různým problémům při jízdě – potápění se prašanu, problém s přechodem do oblouku nebo nechtěný smyk během jízdy po hraně. Obecně proto platí, že snowboard by měl sahat mezi bradu a nos. Ale podobně nezapomeňte vzít v potaz i svoji váhu. Ta hraje také velmi důležitou roli. V každé dobré prodejně sportovního vybavení vám s tím, jaká délka snowboardu je pro vás vhodná, jistě poradí.

 

Šířka

Podobně podstatná jako délka prkna, je i jeho šířka. Velmi vám může ublížit nákup jak příliš širokého prkna, tak i příliš úzkého. Se širokým prknem se pořádně nadřete, než ho dostanete do oblouku a s tím úzkým se, díky tomu, že vám budou přečuhovat špičky bot, budete v každém ostrém oblouku válet ve sněhu. Ani jedno není příjemné. Ideálním stavem je, pokud vám špička i pata boty budou přesahovat prkno asi o centimetr. Pokud během nákupu prkna vlastníte už snowboardové boty, určitě je vezměte do obchodu s sebou. Snowboard můžete pohodlně vyzkoušet i s nimi a všechno bude hezky sedět. Pokud jdete snowboard kupovat a ještě boty nemáte, v obchodě si nějaké půjčte. Abyste měli alespoň rámcovou představu. Ale obecně se doporučuje první si obstarat boty a poté až snowboard.

 

Tvrdost

Nebo také flex je další velmi podstatná vlastnost prkna, na kterou se zaměřit. Platí, že měkká prkna se více hodí pro začátečníky – jdou totiž lépe do oblouku. Je dobré si na ně ale dát pozor během rychlé jízdy. Mohou hůře držet při jízdě na hraně a mohou mít problémy i s odrazem. Naopak pro zkušené jezdce jsou vhodná tvrdá prkna. Dobře snášejí rychlou jízdu a oceníte je i při jízdě volným terénem. Menší problém s nimi můžete mít při pomalé jízdě, je těžší dostat do oblouku. Zároveň je nutné i zde brát v potaz váhu. Těžší jezdci by měli sahat po tvrdších prknech a ti lehčí zase po těch měkčích. Určit tedy, která tvrdost je pro vás ta pravá je někdy trochu záludné. Opět by vám měli být schopni poradit v prodejnách sportovního vybavení.

 

Dovednosti

Zveřejněno

17. 10. 2020