Přirozená metoda sebeléčby: tejpování

Tejpování, nebo také kinesiotaping, spojuje klasickou medicínu s přirozenou schopností těla se samo léčit. Je to proto ideální metoda při terapii nejrůznějších onemocnění a je stále populárnější mezi pacienty i fyzioterapeuty.

Kinesiotaping může být pro mnoho lidí stále nový pojem. A ačkoliv si takovou léčbu ne všichni vyzkoušeli, rozhodně ji viděli. Bylo tomu při sledování nejrůznějších sportovních přenosů, kde byli sportovci oblepeni různobarevnými páskami tzv. tejpy. Tyto pásky jsou základem této moderní fyzioterapeutické léčby.

Název metody vznikl spojením slov kinesiology (nauka o pohybu) a taiping, což je v překladu tejpování. Zjednodušeně řečeno spočívá terapeutická metoda v tom, že na určená místa na těle přesně definovaným způsobem přikládají elastické pásy ve forma náplastí nastřižených fyzioterapeutem. Svoje místo tento postup léčení našel nejen ve sportovní medicíně při úrazech a přetížení, ale také v ortopedii a při rehabilitaci.

 

Jak tejpování funguje?

Tejpy regulují v místě aplikace svalové napětí. Kůže se napne a tím se zvětší prostor mezi dermis a fascií, která chrání svaly. To vše vede především k tomu, že se zlepší práce lymfatického systému (zvýší se množství a rychlosti proudící lymfy), sníží se zánět a zredukují se podkožní hematomy. Další výhodou je, že při správném kinesiotapingu se zmenší nebo úplně odstraní bolest. 

Podstatné je, že se při používání tejpů nemusíte bát ani alergické reakce, ani spálení nebo poškození kůže. Pásy totiž jsou vyrobeny z plastické bavlny a byly navrženy tak aby nijak neškodily a aby ani neomezovaly při každodenním fungovaní a to včetně hygieny – lepidlo na nich je totiž voděodolné.

Dovednosti

Zveřejněno

5. 12. 2021