Pomůžeme Vám s výběrem správného elektrokola

, ,

Elektrokola zaznamenala v poslední době obrovský rozmach. Lidé je kupují čím dál více a s tím se rozšiřuje i jejich nabídka. A v té je velmi lehké se ztratit. Je pravděpodobné, že se vyrábí kola, která splní všechny vaše požadavky a budou vám vyhovovat ve všech ohledech. Jediným problémem je ho najít a neztratit se ve skoro nekonečných možnostech. Připravili jsme si proto přehled toho nejdůležitějšího, na co se při výběru nového elektrokola soustředit.

Existuje několik bodů, na které byste se měli zaměřit ještě předtím než vyrazíte kola do obchodu vybírat. Není vhodné soustředit se jen na cenu, ale i na typ využití elektrokola nebo velikost rámu. Zároveň je důležité uvědomit si, že kolo není věc na jednu sezónu. Naopak by mělo být schopno jich vydržet více a ujet stovky až tisíce kilometrů. Jedině pak budete s nákupem spokojeni.

 

Kategorie elektrokol

Zde je důležité si rozhodnou, kde a jak budete kolo používat. Je rozdíl mezi elektrokoly, které patří do horského terénu, na výlety přírodou nebo na pojíždění po městě. Podle účelu si vyberte kolo podle 4 kategorií – městské, krosové, horské a skládací. Každé má svá určitá specifika, na které je dobré dát si pozor.

Městské elektrokolo

Důležitým parametrem těchto kol je jejich nízká váha a jednoduché ovládání. Uživatelé určitě ocení, že je kolo vybaveno blatníky a světly a je možné je používat i v běžném civilním oblečení. Kolo zvládne dojezd mezi 50 a 70 km. Zároveň i baterie je velmi lehká a jednoduše odnímatelná. Městská kola se hodí na spíše zpevněný terén, zvládnou ale i polní nebo lesní cestu.

Krosové elektrokolo

Ideální kolo pokud hledáte kvalitní cestovní kolo s dlouhou dobou dojezdu. Tato elektrokola poskytují i vysoký jízdní komfort, nízkou hmotnost a výbornou ovladatelnost. Hodí se na delší výlety po silnici nebo v lehčím terénu.

Horské elektrokolo

Ideální prostředek na jízdu v náročném horském terénu. Ale nejenom v něm. Zvládne i město nebo silnice. Disponují velmi kvalitními koly, které vydrží větší zátěž, přehazovačkou o 7-10 převodechodpruženou vidlicí a kotoučovými hydraulickými brzdami. Toto elektrokolo je pro každého, kdo hledá sportovní vyžití.

Skládací elektrokolo

Primární výhodou je to, že je možné ho složit. Způsob, jakým se skládá se liší výrobce od výrobce. Je to kolo vhodné do města na zpevněné cesty a jízda na něm je pohodlná. Hodí se tedy na krátké cesty po městě nebo do práce. Doma kolo lehce složíte a uklidíte. Snadno se vejde do výtahu a do v domácnosti nezabere moc místa.

Dojezd

Další velmi důležitý parametr. Ale také bohužel velmi proměnný. Záleží u něj na jízdním stylu, váze jezdce, typu trati, použitém typu motoru atd. Zároveň je důležité uvědomit si, že délky dojezdů uváděné v prospektech jsou velmi často nadnesené. Vhodné je tedy zeptat se prodejce na reálný ozkoušený dojezd, nikoliv na ten uvedený od výrobce.

Konkrétní kategorie dojezdů

  • 40 – 70 km na jedno nabití (kapacita baterie 9AH – 11AH)
  • 70 – 90 km na jedno nabití (kapacita baterie 11AH – 13AH)
  • 90 a více na jedno nabití (kapacita baterie 13 -16AH)
  • 70 – 140 km na jedno nabití (kapacita baterie 11,4AH – 14AH)

 

Velikost rámu

Parametr, se kterým by vám měl být schopen poradit zkušený prodavač. Každý člověk je jiný, proto se tato kategorie nedá úplně strčit do obecné tabulky. A to i díky tomu, že ne vždy záleží jen na výšce. Je zde tedy vhodné se svěřit do rukou odborníka a s velikostí rámu si nechat poradit.

Dovednosti

Zveřejněno

15. 9. 2020