Kvalitní spánek jako dobrý základ každého dne

Během každého vrcholové sportování se hledí na každou maličkost. Všechno je podstatné a i drobnost může rozhodnout o úspěchu nebo neúspěchu. A mezi části tréninku, které jsou velmi podstatné patří i spánek a s ním spojená regenerace. Bez něj by sportovec nikdy nebyl schopen uspět. Ale pozor. Dobrý spánek je základ pro každého člověka. A rozhodně bychom ho neměli podceňovat. Podívejme se proto na několik zajímavostí o spánku, ale i na to, co mozek během něj dělá.

Je dokázáno, že nejlepší spánek nastává do půlnoci. Během takového spánku dochází k největší míře regenerace a to je samozřejmě například pro vrcholové sportovce to nejdůležitější. Stejně podstatné je, pro normálního člověka možná ještě o něco více, dodržovat určitý rytmus. Chodit spát v podobný čas a i se podobně budit. Jakékoliv narušení podobného biorytmu tělu uškodí.

Podobně nevhodně na spánek působí mnoho jiných faktorů. Je jím například stres. Člověk se převaluje, přemýšlí, ale usnout nemůže. Ráno je pak vyčerpaný, podrážděný a náladový. Jeho psychický stav je celkově horší. Podobně špatný vliv na spánek může mít kromě stresu i alkohol, špatná strava, kofein nebo modré světlo z monitorů. Je proto dobré se jim před spaním vyvarovat.

Mozek během spánku

Noc a spánek je čas, kdy je mozek méně aktivní a má tedy prostor se regenerovat. Musí obnovovat své buňky, které jsou celým dni aktivního používání poškozeny. Proto je právě noc ten nejlepší prostor pro zahájení opravných procesů v buňkách. Ale nejedná se jen o mozek. Během spánku obnovují buňky v celém těle, svaly, tkáně i nervová soustava. Z toho důvodu by mohl mít dlouhodobý nedostatek spánku vážné dopady na celkové zdraví člověka.

Nejlepší chytré náramky pro monitorování kvality spánku

Xiaomi Mi Band 4

Honor Band 5

Huawei Band 4

Samsung Galaxy Fit SM-R370

Fitbit Charge 4

 

 

Dovednosti

Zveřejněno

23. 8. 2020

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *