Jaké boty pro běh v přírodě

Běhat přírodou je mnohem příjemnější než městem kolem lidí a aut. Člověk si příjemně zasportuje a ještě si užije okolí. Ale při plánování běhu v terénu se vyplácí nezapomenout na vhodnou obuv. Klasické boty ideální na asfalt se do přírody nehodí. Mohli by vás celkem rychle začít bolet nohy. Vyplatí se proto zainvestovat do kvalitní trailových běžeckých bot. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto boty vybrat. 

Pokud neplánujete běhat lesem po zpevněné, rovné cestě, budete potřebovat speciální obuv. Při běhu terénem vás čekají kořeny, spadlé větve, kameny, díry, nerovný nebo kluzký povrch. Trailové boty dobře zajistí váš kotník a podrážka zabrání tomu, abyste cítili každý kámen nebo větev, na kterou šlápnete. Navíc vás už nepřekvapí bažinatý nebo kluzký terén.

 

Na co se zaměřit

 

Podrážka

Jako první se u každých trailových bot zaměřte na podrážku. Je to právě ona, kdo zajistí přilnavost, kterou při běhu lesem potřebujete. Nikdo nechce hned po pár metrech uklouznout. Dobrá trailová podrážka by měla mít výrazný dezén, který nejen dobře přilne k zemi, ale zároveň se dobře čistí. Pokud náhodou vběhnete do bláta.

Polstrování

Polstrování v trailových botách nemusí být tak vysoké, protože lesní půda je mnohem měkčí než asfalt a není nutné tlumit tak tvrdé nárazy.

Tvar

Pro běh v lese se hodí pořídit si boty s vyztuženou špičkou. Ochrání vaše prsty před případnými úrazy. Zároveň si pořiďte takové trailové boty, které budou vyšší než standardní běžecké boty. Díky této výšce si lépe zastabilizujete kotník, který se v terénu může pohybovat všemi směry. Zabráníte tak jeho případnému vymknutí, nebo dokonce zlomení.

Velikost

Běžecké boty vždy musí být o půl čísla větší, než jiné vaše boty. Důvod je prostý. Při běhu se noha neustále pohybuje a proto je dobré poskytnout jí prostor.

 

Dovednosti

Zveřejněno

12. 5. 2021