Jak vybrat lyžařské boty

Na horách odstartovala lyžařská sezóna a sněhové podmínky jí doopravdy přejí. A ať už plánujete vyrazit na svah na české nebo zahraniční hory, potřebujete kvalitní lyžařské vybavení, které bude pohodlné, ale také bezpečné. V dnešním článku se zaměříme na lyžařské boty, které patří do základní výbavy tohoto zimního sportu

 

Jak vybrat velikost

Lyžařské boty se prodávají téměř ve stejných velikostech jako klasické boty. Ale mnohem více než kdy jindy platí, že musí na noze sedět perfektně. Příliš malé vám velmi znepříjemní lyžování (mnohdy přímo znemožní) a moc velké neudrží nohu při jízdě v jedné poloze, což může výrazně zvýšit riziko zranění.

Při zkoušení bot proto neberte ohled např. na to, že do bot dáte tlustou ponožku. I bez ní musí na noze bota sedět – ideálně tak, aby se jí špičky prstů dotýkaly. Před nákupem si proto důkladně změřte délku a šířku chodidla a tyto hodnoty poté konfrontujte s velikostí vložky, která je zpravidla uvedena v milimetrech.

 

Flex index

Hodnota flex index udává, jak tuhá lyžařská bota je. Přímo zodpovídá za pohodlí při jízdě a za její přesnost. Vždy tuto hodnotu vybírejte podle vaší lyžařské úrovně.

Pro začátečníky nebo ty, co si na lyžích ještě tolik nevěří, jsou hodnoty flex indexu vždy nižší. U dámských bot by to mělo být kolem 60 a u pánských kolem 70. Pokročilejší uživatelé mohou sáhnout po tužších botách. Středně pokročilé lyžařky mohou jít na hodnoty mezi 70 a 80, lyžaři poté mohou mít flex mezi 80 a 90. Nejtvrdší boty (dámské s flexí nad 90 a u pánských nad 100) je určena lidem s bohatými lyžařskými zkušenostmi, kteří si na svahu doopravdy věří.

 

Izolace

Na lemování vnitřku boty, které má chránit před zimou, používají výrobci nejrůznější materiály. Jedním z nejoblíbenějších je merino vlna, která výborně hřeje, nezapáchá a neabsorbuje vlhkost. Navíc se jedná o přírodní produkt. To vše se ale také promítne do ceny a lyžáky s touto vlnou bývají jedny z nejdražších.

Kvalitní alternativou je fleecová izolace. Má velmi dobré tepelné vlastnosti, které neztrácí ani při kontaktu s vlhkostí. A na rozdíl od přírodních protějšků je mnohem levnější.

Dovednosti

Zveřejněno

20. 12. 2021