JAK VYBRAT KOLEČKOVÉ BRUSLE DO 3000 KČ

Slunné dny lákají ke sportovní aktivitě, někdo si rád zaběhá, jezdí na kole, jiní upřednostňují jízdu na inline bruslích. Nárůst zájmu o kolečkové brusle je obrovský. Oblíbily si je všechny generace, jakmile vyjde první jarní sluníčko, stezky jsou doslova obsypány jezdci nejrůznějšího věku. Bruslení pomáhá udržovat kondici a fyzičku a posilovat svalstvo při minimální zátěži kloubů. Bruslit na in-linech tak může téměř každý.

Jak správně vybrat kolečkové brusle?

Při výběru musíme brát v úvahu, jak často a kde budete jezdit a jak zdatní v tomto sportu jste. Důležité je i provedení koleček, boty a rámu bruslí, které mají vliv na pocit při jízdě.
Pro začínající bruslaře je nejvhodnější zvolit fitness brusle, které jsou nejuniverzálnější a dá se na nich dobře naučit základní dovednosti.

Kolečka – Kolečkové brusle se osazují kolečky od průměru kolem 40 mm až do průměru kolem 110 mm. Na běžné rekreační ježdění jsou ideální kolečka o průměru do 84mm. Kolečka nejmenších průměrů od 40 mm do 60 mm se používají především na bruslích určených pro tzv. agresivní bruslení – což je bruslení ve skate parcích na speciálních překážkách. Kolečkami o průměru 60 mm až 76 mm jsou nejčastěji osazeny kolečkové brusle pro děti, a jsou vhodné pro začínající bruslaře. Kolečkové brusle s kolečky o průměru 76 mm až 90 mm jsou určeny pro fitness rekreační a sportovní bruslaře. Největšími velikostmi koleček cca. 90 mm až 110 mm se osazují kolečkové brusle pro rychlostní bruslení. Na menších kolečkách se budete cítit stabilněji, jsou ale pomalejší. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor a lépe se vypořádají s nerovnostmi terénu. Tvrdost koleček je v rozmezí 74A–100A. Měkčí kolečka 78A–82A jsou vhodná pro začátečníky. Lépe přilnou k povrchu, absorbují nerovnosti, ale také se rychleji opotřebují a jsou pomalejší. Tvrdší kolečka (82A a více) jsou rychlejší, vhodná pro pokročilé a profesionály. Tato kolečka jsou méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace, ale zato jsou rychlejší a déle vydrží.

Ložiska – Ložiska pro kolečkové brusle se označují ABEC a číslo. Vyšší číslo znamená vyšší kvalitu – ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Kvalitní ložiska by se měla lehce otáčet a být dobře utěsněná.

Rám – Další důležitou věcí je rám. Rám bruslí drží kolečka pohromadě. Máte-li možnost volby mezi plastovým nebo toho, který je z hliníku, pak je určitě lepší druhá varianta. Plastové rámy dobře pohlcují vibrace, kovové zase dokáží lépe držet stopu. Delší rám je vhodnější pro vytrvalostní jízdu, kratší umožňuje lepší ovladatelnost. Nekvalitnější upevnění je pomocí šroubků, méně kvalitní je připevnění nýty. Levné varianty mohou mít rám přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.

Konstrukce boty – Jednotlivé typy bruslí se od sebe liší navržením botičky. Základní dělení je na botky s pevným skeletem z plastu nebo z měkkých materiálů. Utažení je řešeno tkaničkou nebo přezkami. Přezky jsou sice rychlejší na utahování, tkaničkou ale stáhnete nohu lépe. Nejideálnější je koupit brusle, které se zavazují na tkaničky a mají na vrchní části přezku. Některé boty mají vyjímatelnou vložku a bývají i změkčeny pro zvýšení komfortu. Důležité je, aby bota byla pohodlná a na noze seděla.

Velikost – Velikost se udává v US, UK nebo EU číslování. Doporučuje vybrat velikost o půl až číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Zároveň je dobré, když se do bruslí vejde tlustší ponožka. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.

Myslete také na svoji ochranu a pořiďte si bezpečnostní helmu a chrániče, které vás dokonale ochrání v případě pádu.

Dovednosti

Zveřejněno

28. 3. 2019