Jak správně vybrat Nordic hole

Nordic walking nabývá v posledních letech na velké popularitě napříč generacemi. Čím dál více jsou na cestách vidět lidé, které v chůzi doprovází Nordic hole. Proč to vlastně dělají? Tento styl chůze obohacený o hole je skvělý pro rovnováhu, celkovou sílu a kardiovaskulární kondici. Pro to, aby vám hole toto všechno umožnily, je ale důležité zaměřit se na správný výběr. Pokud byste naopak omylem vybrali nevhodné, mohli by vám celkem rychle uškodit. Proto nákup holí nikdy nepodceňujte. Sepsali jsem pro vás několik základních parametrů, na které je nutné zaměřit se pokaždé. 

 

Výška holí

Prvním kritériem výběru je rozhodně výška. Příliš krátké i dlouhé hole jsou pro člověka špatné. Existují dva způsoby, jak zjistit tu správnou délku holí pro vás. Buď si ji zjistěte z následující tabulky, nebo pro výpočet délky existuje jednoduchý vzoreček.

Výška postavy (cm) Výška hole (cm)
140 95
145 100
150 100
155 105
160 110
165 110
170 115
175 120
180 125
185 130
190 135
195 135

A vzorec pro výpočet je následující: vaše výška (v cm) x 0,68 = ideální délka hole pro vás.

 

Materiál

Hliník

Tento materiál je ze všech, ze kterých se hole dělají, nejtěžší. A pokud není vybaven nějakým tlumičem otřesů, všechny otřesy půjdou do vašeho těla. Proto se tento typ holí hodí jen pro nenáročné a občasné chození. Ideální je používat tyto hole jen jako oporu, nikoliv jako pomocníka sportovní aktivitě. Jejich výhodou je, že hliníkové hole bývají ze všech nejlevnější. Proto je ocení lidé, pro které je Nordic walking spíše jen rekreační.

Sklolaminát

Tento materiál o poznání lehčí než hliník. Bohužel i zde je problém s otřesy. Proto se tyto hole hodí spíše na měkké povrchy, na nenáročné chození, kde se o hole spíše jen opíráte. Rozhodně nejsou vhodné na běhání. Výhodou je opět jejich nižší cena.

Karbon

Karbonové hole se vyrábí s obsahem karbonu od 20 do 100%. A platí jednoduchá úměrnost. Čím více karbonu, tím je hůl pevnější, lehčí a méně přenáší otřesy do vašeho těla. Množství karbonu v holi se uvádí v CI (carbon index) a to znamená, že hůl s označením CI 750 je ze 75% z karbonu. To jestli zvolit větší nebo menší procento záleží na několika věcech. Pokud trpíte nadváhou, je lepší větší obsah. Hole jsou pevnější a lépe vás odpruží. Vyšší procento volte i pokud se chystáte běhat nebo pokud trpíte problémy s krční páteří nebo ramenním kloubem. Karbon se v holích doplňuje sklolaminátem. Jinak se tyto hole se hodí pokud se s nimi chystáte chodit častěji, popřípadě s nimi běhat a vylepšovat tak své zdraví a kondici.

 

Pevné hole nebo skládací?

Pevné

Pevné hole mají rozhodně delší životnost. Mnohdy můžete mít jedny celý život. Zároveň mají lepší tlumivost. Většinu hole – rukojeť, hrot, rukavičku, botky –  lze dokonce při opotřebení vyměnit. Jediné co nelze napravit je, pokud hůl zlomíte. Nestane-li se tak, budou tyto hole dlouholetým parťákem.

Skládací

Největší výhodu je jejich skladnost. A proto se tak hodí především pro lidi, kteří s nimi vyrazí jen příležitostně. Nevýhodami rozhodně je, že jim celkem snadno můžou odejít spoje a to bohužel není opravitelná vada. Zároveň skládací hole hůře tlumí otřesy a pokud byste si ji omylem dostatečně neutáhli, hrozí i riziko pádu.

Dovednosti

Zveřejněno

13. 9. 2020