Co je HIIT trénink a proč je tak oblíbený

I když je člověk motivovaný zhubnout, zesílit nebo si udržet kondici, někdy jsou hodiny, které je pro to všechno nutné strávit v posilovně, něčím, co nemá. Pokud se nacházíte ve stejné situaci, možná by vás mohl zaujmout HIIT trénink. Je to speciální forma cvičení, která je velmi krátká (stačí klidně půl hodiny) a přesto se po ní sotva udržíte na nohou. Navíc se při správném cvičení výsledky dostaví velmi rychle. Proto si dnes HIIT trénink představíme podrobněji. 

 

Co je HIIT trénink

HIIT je zkratkou pro High Intensity Interval Training a je to tedy intenzivní intervalový trénink. Střídají se v něm fáze náročných vytrvalostních cvičení a fáze aktivního odpočinku. Ačkoliv trvá pouze maximálně 30 minut, stimulace metabolismu a spalování tuků nastává rychleji než u klasického aerobní cvičení.

 

Účinky

HIIT cvičením je skvělým nástrojem jak při hubnutí, tak při přípravě na profesionální sportovní soutěže. Je v něm něco pro každého. Největší výhodou tohoto tréninku je to, že se během jednotlivých intervalů dostává tělo do anaerobní fáze, která celkově zrychlí váš metabolismus. A to nejen přímo v době aktivity, ale i poté. Klidně až dlouho do noci.

 

 

Příklad intervalového cvičení

Jako před každým pohybem, i zde je nutné se nejdříve rozcvičit. Předejdete tak zbytečným zraněním. Poté nastává fáze s vysokou intenzitou – po dobu 15 sekund např. jeďte na kole naplno nebo běžte co nejrychleji. Poté následuje fáze zotavení. To je 45 sekund pomalé aktivity (pomalá jízda nebo běh). To celé 3x až 5x zopakujte. Na závěr na zklidnění těla přidejte 5 minut aktivity s nízkou intenzitou a poté ještě 3 minuty protažení.

Jak se  budete postupně zlepšovat, můžete intenzivní fázi protáhnout až na minutu. Ale rozhodně vždy začínejte na nižších hodnotách a postupně přidávejte, aby nedošlo ke zranění nebo jiným problémům.

Dovednosti

Zveřejněno

5. 8. 2021