Jste unavení? Možná za to může špatné světlo

Častá únava a špatné soustředění může mít mnoho příčin. A jedna z nich může být pro někoho překvapivá. I tak banální záležitost jako světlo, má zásadní vliv na vaši vnitřní pohodu. Je dobré se proto zamyslet nad tím, jaké světlo a jak moc ho doma máte. 

 

Přirozené světlo

Každý živý organismus potřebuje a je mu nejbližší přirozené světlo. Proto byste si měli vždycky dát záležet na tom, abyste ho doma měli dostatek. Obzvláště důležité je to v zimě, kdy je denního světla málo. Celkově je dobré při plánování osvětlení domácnosti sázet na přirozené světlo. Vyplatí se to ekonomicky i zdravotně.

 

Umělé světlo

Umělé světlo může mít negativní dopady na lidské zdraví. Minimalizovat tato negativa můžete pomocí vhodně zvolených žárovek a zářivek. Ideální jsou takové, které rovnoměrně obsahují všechny barvy a poznáte je podle tzv. indexu podání barev Ra (popřípadě CRI). Tento parametr udává hodnotu reálnosti barev v osvětleném prostředí a vyjadřuje se pomocí škály od 1 – 100. Platí úměrnost, že čím vyšší číslo, tím lepší světlo. Hodnotu 100 dosahuje pouze sluneční svit a cokoliv nad 80 se považuje za kvalitní vnitřní osvětlení.

 

Bílá barva světla

Výběr barvy světelného zdroje je také podstatným kritériem. Obecně je lze rozdělit do 3 kategorií.

 

Teple bílá barva

Toto světlo má lehce žlutý nádech a nejvíce se podobá slunečnímu svitu. Působí velmi odpočinkově, přátelsky až útulně a pro lidi je zpravidla nejpříjemnější. Proto se hodí do odpočinkových místností jako jsou ložnice nebo obývací pokoje.

Přírodní bílá barva

Nebo také neutrální bílá. Nemá žádný žlutý nádech a hodí se tam, kde se potřebujete soustředit nebo něco tvořit. Nejčastěji se používá v menších pracovnách, kuchyních, koupelnách a na chodbách.

Studená bílá barva

Světlo, které je velmi ostré a mnohdy má namodralý nádech. Díky tomu působí velmi čistě a oficiálně. Využívá se proto v komerčních prostorech, ve velkých kancelářích nebo ve výrobních halách.

 

Teplota chromatičnosti

Údaj, podle kterého poznáte, do které ze zvýše zmíněných kategorií světlo patří, se jmenuje teplota chromatičnosti. Udává se v kelvinech (K) a čím více kelvinů světlo má, tím bělejší světlo bude. Do 3 000 kelvinů mají světla teplé tóny, okolo 4 000 K se vyskytují v neutrálních tónech a nad 5 000 K je již studeně zbarvené světlo. Tento údaj se nachází na každé krabičce, ve které se žárovka nebo zářivka nachází. 

Dovednosti

Zveřejněno

21. 3. 2021