Jak vybrat cyklistickou helmu?

Cyklistická helma je důležitá součást vybavení každého cyklisty. Ačkoliv je od 18 let nepovinná, měli byste ji mít na sobě pokaždé, kdy usednete na kolo. I když to bude jen za roh na nákup. A jak ji správně vybrat? Na co si dát tedy pozor?

Nedůležitější věc, kterou je třeba si uvědomit je, že helma musí perfektně sedět, a proto je vhodné nekupovat ji přes internet. Nejlepší je si ji vždy osobně vyzkoušet přímo v obchodě. Vyhnete se tak případným problémům s reklamací.

A na jaké parametry cyklistické helmy se soustředit?

Velikost helmy

Cyklistická helma musí mít správnou velikost. Musí dobře sedět na hlavě, aniž by tlačila nebo byla volná. Velikost lze zároveň regulovat v zadní části pomocí kolečka. Pokud by ale tlačila na bocích, je lepší zkusit jiný model či velikost. Velikost se udává obvykle v centimetrech a toto číslo udává obvod hlavy.

Hmotnost helmy

Čím lehčí cyklistická helma, tím lepší a pohodlnější. Během celodenní vyjížďky můžete mít přilbu na hlavě celý den a pak už se počítá každý gram. Dejte si ale pozor, aby váha nešla dolů na úkor bezpečnosti – kvalitní lehké helmy jsou vyztužené kevlarem nebo karbonem. V současné době se daří vyrábět bezpečné modely s vahou kolem 200 gramů.

Polstrování cyklistické helmy

To zajistí, aby nošení helmy bylo pohodlné. Bohužel se vložky vlivem potu lehce zničí, je proto ideální, pokud jsou v balení náhradní.

Kšilt

Za žádnou cenu nesmí omezovat výhled a zároveň by měl být odnímatelný. Obvykle je součástí helem pro volný čas – chrání před sluncem, a i před např.: odletujícími kamínky.

Odvětrání cyklistické helmy

Nedocenitelná věc, především během horkých dnů. Nejen že vám zpříjemní jízdu, ale zabrání i případnému přehřátí. Cyklistické helmy jsou obvykle vybaveny systémem, který vpředu nabere chladný vzduch a pomocí speciálních kanálů ho vede po celém obvodu přilby. V zadní části pak ohřátý vzduch odchází ven.

A jak by správně měla helma na hlavě sedět?

Pro správné plnění své funkce by měla být na hlavě umístěna přibližně ve vodorovné pozici – přední část by měla končit přibližně uprostřed čela. Za zapnutý podbradní řemínek by se měly vejít maximálně dva prsty. A na závěr je důležité aby byla helma utažena tak, že se na hlavě nebude hýbat

Dovednosti

Zveřejněno

28. 3. 2019

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *