Jak seřídit brzdy na kole

Funkční brzdy jsou tím nejdůležitějším na kole. Jedině tak máme zaručenou bezpečnou jízdu na něm. Proto by měl každý vědět, jak je udržovat. Aspoň základní kroky. Představíme vám několik tipů, jak se o brzdy, konkrétně o nejpoužívanější typ V-brake, postarat.

 

Důkladné promazání

Jako první vždy začněte důkladným promazáním celého brzdného systému. Zaměřte se především na lanka, bovdeny a na jednotlivé hliníkové kolínka. V průběhu toho zkontrolujte, jestli nejsou na brzdy nějak viditelně poškozeny. Pokud byste něco takového objevili, je nutné zakoupit nové díly a kolo opravit. K mazání můžete použít kterýkoliv z univerzálních olejů, které jsou k dostání na trhu. Po namazání a zkontrolování brzd, můžete postoupit na další krok.

 

Správná poloha špalků

Dalším krokem je kontrola polohy špalků vůči ráfkům. Zvlášť pokud vám připadá, že vaše kolo nebrzdí, tak jak by mělo. Správnou polohu poznáte tak, že špalky budou rovnoběžné s jednotlivými ráfky. Špatná poloha může způsobit, že špalky budou opotřebovány nerovnoměrně. V tom případě buď musíte koupit špalky nové a vyměnit je, nebo ty původní obrousit hrubým kovovým pilníkem. Zpilujte to tak, aby byla jejich plocha všude stejná.

 

 

Vzdálenost od ráfků

Čím větší bude tato vzdálenost, tím hůře se vám bude brzdit. Opět existují dvě řešení v případě, že vzdálenost je větší. Pokud jsou špalky v pořádku, můžete si pořídit distanční podložku. Je to dočasné řešení. Pokud chcete něco trvalejší, bude nutné pořídit nové ráfky a hned je vyměnit.

 

Chod brzdových pák

Další důležitý krok je seřízení brzd. Je nutné nastavit páku brzd, tak aby dobře fungovala. Na některých modelech můžete upravit i to, jak daleko bude od řídítek. Toto nastavení provedete pomocí úpravy délky lanek.

Jakmile provedete všechny kroky, je dobré všechno ještě jednou zkontrolovat. Poté se můžete pustit do testování brzd. Nejdříve opatrně na místě nebo z malé rychlosti, pokud je vše v pořádku, můžete to zkusit ve vyšší rychlosti.

Dovednosti

Zveřejněno

20. 4. 2021