Jak se postarat o kolo po zimě

Pravidelná údržba a čištění kola není důležité jen pro to, aby kolo dobře vypadalo a lesklo se. Pokud se budete o kolo řádně starat neopotřebí se vám tak rychle a vy ho nebudete muset dávat tak často do servisu. Navíc čištění kola není nijak náročné, stačí použít správné prostředky. Dneska si ukážeme několik tipů, jak vaše kolo dostat po zimě do špičkové formy během chvíle. 

 

Krok za krokem

Jako první začněte tím, že vyčistíte rám kola. To půjde celkem snadno. Zbavte ho prachu, zaschlého bláta i všech jiných nečistot. Poté jej také důkladně osušte. Práce se vám ulehčí, pokud si odšroubujete kola a sundáte blatníky. Zvláštní pozornost věnujte převodovce a řetězům. Na obojí nastříkejte čistič a nechte ho chvíli působit. Poté ho i se špínou lehce setřete. Můžete si pořídit speciální kartáčky, které vám s čištěním pomůžou. Jakmile budete mít toto hotové, můžete se vrhnout na samotná kola. Na nich je důležité odmastit a usušit ráfky. Pokud byste péči o ně zanedbali, mohlo by to vést k problémům při brždění. Na čištění této části vždy použijte nový hadřík, takový, který jste zatím nepoužili na jinou část kola. Po umytí nikdy nezapomeňte každou část kola důsledně osušit. Aby nedošlo ke zrezivění některých částí. Na závěr stačí namazat mazivo na řetězy a můžete vyrazit. 

 

Čím kolo umýt

Nejlepší je použít prostředky určené přímo na mytí kola. Jedině s nimi dosáhnete těch nejlepších výsledků a také vám čištění zabere méně času. Ideální je pořídit si odmašťovač jízdního kola a na mytí převodovky poté aktivní pěnu. Ta se dostane všude a bude lehké ji dobře vyčistit.

Dovednosti

Zveřejněno

14. 4. 2021