I bez fitka si můžete dobře zacvičit – stačí vyrazit ven!

Otevření fitness center je stále v nedohlednu a to těžce snáší hodně lidí. Možná patříte mezi ně. Jste zvyklý na pravidelný pohyb a najednou nemůžete. Řešením pro vás by mohlo být vyzkoušet si pohyb venku. Pro mnohé to nebude tak pohodlné nebo příjemné jako cvičení pod střechou, v současné situaci je však potřeba pracovat s tím, co je. Podívejme se společně na několik tipů, když chcete vyrazit za sportem na čerstvý vzduch. 

Cvičení na čerstvém vzduchu je vlastně velmi zdravé. I když ne každému může vyhovovat, je to tak. A to platí, i když je venku chladno jako nyní. V zimě tělo pracuje usilovněji, to vyplavuje více endorfinů, což nás přirozeně učiní šťastnějšími. V současné době něco, co potřebuje každý.

 

Stačí chodit

Ne každý se musí hned cítit na běhání. A to vůbec nevadí. Rychlá chůze je naopak velmi zdravý způsob pohybu. Nezatěžujete klouby a ani páteř, posílíte střed těla a můžete zhubnout. Ideální kombinace.

 

Buďte vidět

V zimě jsou dny kratší. Večer nastává brzy a ráno tma ne a ne zmizet. Přestože se dny pomalu prodlužují, je stále vysoká pravděpodobnost, že alespoň část cvičení bude probíhat za nízké viditelnosti. A i když trénujete na dobře osvětlených trasách, nikdy nepodceňujte svou viditelnost. Vybavte své oblečení reflexními prvky. A čím více, tím lépe. Nikdy nevíte, co se stane, nebo kde se ocitnete a riziko střetu s autem je vysoké, pokud vás včas neuvidí. 

 

Berte to zlehka

Nějakou aktivitu bychom měli provozovat všichni alespoň 30 minut denně. A nemusí to být zrovna intenzivní posilování. Hravě si do toho můžete započítat i procházku v rámci svých povinností. Ale aspoň nějaký pohyb by měl mít každý.

Pokud se rozhodnete brát cvičení vážně a chcete tedy pravidelně běhat nebo chodit, rozhodně se vždycky nejdříve rozcvičte. V chladných měsících to platí dvojnásob. Předejdete tak zbytečným a nepříjemným úrazům. A pokud jste nebyli doposud navyklí na chůzi/ běh, berte to zprvu zlehka. Postupujte od menší k větší zátěži. Pokud např. nezvládnete cvičit 30 minut v kuse, rozdělte si ho do tří desetiminutových úseků. Vyhnete se tomu, že byste se úplně vyčerpali a návrat domů by pak byl utrpení.

Dovednosti

Zveřejněno

15. 1. 2021