Běháním proti podzimním depresím

Největší výhodou běhání je jeho svoboda. Můžete běhat kde chcete a kdy chcete. Začít když se vám to hodí a nemusíte se vázat na lektora nebo začátek lekce. Běhání poskytuje absolutní volnost pohybu – stačí si vzít pohodlné oblečení, dobré boty a můžete běžet. Vaší trasou, vaší rychlostí. Tak jak vaše tělo potřebuje a vydrží.  Ale ani toto není jen tak, i když to zní skoro idylicky. Nejtěžší na tom všem totiž je vůbec začít a vydržet. To mnohdy jednoduše jenom zní. A pokud se už delší čas snažíte k pravidelnému běhání donutit, právě blížící podzim by mohl být ten nejlepší čas, kdy začít doopravdy. Běháním si vyčistíte hlavu a zlepšíte náladu a to během podzimních dnů potřebuje každý. Přikládáme několik tipů, jak s během začít a i u něj vydržet.

Hned na začátku si ujasněte, jestli chcete začít běhat kvůli sobě, nebo proto, že je to zrovna v módě nebo vás k tomu někdo nutí. Nemá cenu začínat pokud to sami nechcete. Jakýkoliv sport nebo pohyb by vás měl především bavit. A existuje nespočet jiných aktivit, které můžete dělat. A které vás budou bavit a budete z nich mít radost. Pokud se budete do běhu nutit, tělo to pozná a stejně dřív nebo později skončíte. Investujte ten čas raději jinam.

Když už tedy víte, že doopravdy chcete začít běhat, postupujte pozvolna a zprvu to nepřehánějte. Najděte si příjemnou trasu a zdolávejte ji klidně jen v poklusu. A i ten střídejte s chůzí. Tělo si musí na novou aktivitu zvyknout. Pravděpodobně bude další den bolet, i když to nepřeženete. Ale to nevadí, naopak. Rozhodně nejděte běhat hned druhý den, klidně si dejte pauzu i týden. A teprve poté se vydejte znovu. Pokud si tělo začne pomalu zvykat, přidávejte – jedno kolo navíc, o pár minut déle. Nebo začněte zkracovat pasáže chůze.

Neběhejte sami

Někdy se k běhu hodí i společník. Úplně nejlepší je pes, který pohyb venku miluje. Patrně se z jeho radosti z pohybu sami nakazíte. Samozřejmě pokud ani vy nebo někdo z vašich známých psa nemá, můžete si najít běžeckého partnera mezi lidmi. Můžete k běhu zlákat někoho z přátel nebo rodiny. Jestliže se vám to ale nepodaří, vždycky je tu možnost přidat se k některé běžecké skupině. Určitě takovou skupinu ve svém okolí seženete.

 

Dovednosti

Zveřejněno

6. 9. 2020